Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2018, 00:00

Kočan pre HN: S premiérom už intenzívne komunikujeme

Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan hovorí, že do poslednej chvíle nevedeli, aký bude ich hospodársky výsledok.

Kočan pre HN: S premiérom už intenzívne komunikujeme
Zdroj: Pavol Funtál

Prekvapil vás zisk poisťovne alebo ste to už dávnejšie očakávali?
Pozitívny vplyv vývoja výnosov za ekonomicky aktívnych občanov sa dal pozorovať priebežne, ale celkové hospodárenie sa nedalo zhodnotiť. Diskusia o dofinancovaní zdravotníctva sa totiž viedla ešte v októbri a dovtedy nebolo jasné, kde skončíme.

Takže keby dofinancovanie zo strany štátu neprišlo, poisťovňa by zisk nedosiahla.
Áno, to je pravda.

Ktoré opatrenia Ozdravného plánu vám priniesli najväčšiu úsporu?
To je celkom ťažká otázka. Ja hodnotím najpozitívnejšie to, že na pacientoch sa nešetrilo a peniaze boli smerované tam, kde to bolo nutné. Práve vyvážené prerozdelenie prostriedkov prinieslo takú veľkú úsporu.

Známy je telefonát od premiéra Roberta Fica, v ktorom vám odkazoval, aby ste celý Ozdravný plán hodili do koša. Cítite teraz nejaké zadosťučinenie?
Myslím, že pán premiér chcel vtedy len upozorniť na to, že sme tu stále pre pacientov. Odvtedy veľmi intenzívne komunikujeme, vysvetľujeme jednotlivé kroky. Navyše, dosiahnuté úspory sa nedotkli pacientov, keďže sme napríklad skrátili čakacie lehoty a počet vyšetrení pacientov je vyšší.

Niektoré veci sa vám však nepodarili.
Otvorene priznávame, že niektoré z ambícií, ktoré sme si stanovili pred rokom, sa nepodarili naplniť do bodky. Aj napriek tomu je celkový výsledok lepší, ako sa očakával.

Poisťovňa má však stále záporné vlastné imanie. Už ste sa o tom s ministrom rozprávali?
Áno. Ostane nám záporné vlastné imanie pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.