Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2018, 00:00

Štátna poisťovňa hlási historicky najvyšší zisk

Inštitúcia ukončila rok so ziskom 35 miliónov eur, minister do nej však ešte musí vložiť peniaze, aby vyrovnal záporné vlastné imanie.

Štátna poisťovňa hlási historicky najvyšší zisk
Zdroj: TASR

Ubehol približne rok a pol odkedy sa prevalila strata vyše 200 miliónov eur štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Podľa predbežnej účtovnej závierky za minulý rok sa však postupne spamätáva. Jej zisk sa totiž pohybuje na úrovni 35 miliónov eur. Malo by ísť o najlepší hospodársky výsledok od transformácie poisťovne na akciovú spoločnosť v roku 2005. Ozdravný plán, ktorým tento rok šetrila peniaze, však premiér Robert Fico ešte minulý rok odporučil „hodiť do koša“.

Potrebujú riešiť vlastné imanie

Analytik INEKO Dušan Zachar hodnotí zisk poisťovne pozitívne, pripomína však, že to nie je len pre úsporné opatrenia poisťovne. Dopomohol tomu aj dobrý vývoj ekonomiky, teda vyšší rast príjmov. Súhlasí aj riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan, ktorý pôvodne očakával, že vo vyrovnanom hospodárení bude poisťovňa až budúci rok. „Významných faktorom bolo, že ekonomike Slovenska sa výrazne darí a príjmy od ekonomicky aktívnych sú oproti našim odhadom vyššie o 100 miliónov,“ povedal.

Pred štátnou poisťovňou však stojí ešte jeden problém. Jej vlastné imanie je v mínuse približne 45 miliónov eur. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.