Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2018, 00:00

Softverová spravodlivosť má medzery

Súdne spory / Systém pomôže právnikom odhaliť diskrimináciu či určiť stratégiu v spore. Zdokonaľuje sa bez pokynov človeka. Na jeho vzniku sa podieľal aj mladý Slovák.

Softverová spravodlivosť má medzery
Zdroj: Reuters

Študenti práva vytvorili systém, ktorý predpovedá výsledky súdnych sporov. V súťaži dokonca porazil renomovaných právnikov z najlepších firiem v Anglicku. Uplatnenie softvéru je zatiaľ obmedzené. Ambíciou tvorcov však je, aby fungoval vo všetkých oblastiach britského práva a aby používateľ dostal stanovisko po opise situácie vlastnými slovami. Navyše, ak má softvér dostatočné množstvo dát, dokáže sa adaptovať na akýkoľvek právny systém kdekoľvek vo svete. Okrem veľkých spoločností by v budúcnosti mohol pomôcť aj bežným ľuďom.

Pri zrode stál aj Slovák
Startup CaseCrunch, ktorý využíva umelú inteligenciu na predikciu výsledkov súdnych sporov, existuje už takmer 18 mesiacov. Založili ho traja študenti prestížnej Univerzity v Cambridgei. Britka, Nemec a Slovák Jozef Maruščák, ktorý spočiatku viedol operácie a momentálne pôsobí ako výkonný riaditeľ. Pôvodne začínali s takzvanými chatbotmi, teda programami schopnými nezávisle komunikovať s používateľmi, ktoré sú založené na jednoduchých stromových diagramoch. Nakoniec skončili pri najnovších modeloch umelej inteligencie, ktoré sa síce už používali, ale nikdy nie v oblasti práva.


CaseCrunch využíva techniky spracovania prirodzených jazykov a kombinuje ich s modelmi hĺbkového učenia. Systém teda porozumie textom a súdnym rozhodnutiam a na základe databázy vyhodnotí pravdepodobný výsledok. Firme sa už podarilo nadviazať strategické partnerstvá s univerzitou, biznis školami a rôznymi veľkými spoločnosťami.

Najprv ho využijú korporácie
Softvér je určený pre súkromné firmy a právnikov, ale prínos môže mať aj pre bežných ľudí. „Z môjho pohľadu je CaseCrunch ideálny pre väčšie firmy, ktoré sú čoraz častejšie vystavované súdnym procesom alebo bojujú o svoj podiel na trhu aj tým, že prípad dajú na súd,“ uviedol šéfredaktor portálu TouchIT Ondrej Macko. Zakladatelia systému sa teraz orientujú najmä na súkromné spoločnosti a korporácie. Napríklad bankám môže pomôcť pri správnom výbere sťažností, teda ktorým klientom sa venovať a ktorým nie.


Prínosný vie byť aj pre právnické kancelárie. Napríklad pri voľbe správnej stratégie. Pre právnikov je však dôležitejší systém, ktorý im urýchľuje prácu, a nie iba predpovedá výsledok prípadu. Preto je potrebné, aby systém vedel identifikovať faktory, ktoré najviac ovplyvňujú výsledok súdneho sporu. „Momentálne sme na dobrej ceste podobný systém uviesť, avšak jeho konkrétny úspech závisí ešte od viacerých konverzácií s právnickými firmami,“ uviedol Maruščák.


Okrem toho im však môže pomôcť aj pri odhaľovaní diskriminácie. Na výsledok sporu majú totiž ešte aj dnes vplyv faktory ako farba pleti či meno účastníka sporu.

Vyberie najlepšieho právnika
Pokiaľ ide o bežných ľudí, systém je možné sprístupniť aj im. Dokázal by napríklad zistiť, akú majú šancu uspieť v spore a či sa im oplatí platiť za právnika. Je to však hudba budúcnosti. Predtým je podľa Maruščáka nevyhnutné automatizovať väčšie množstvo právnych oblastí v niektorej z jurisdikcií a investovať dostatočné množstvo finančných prostriedkov do propagácie podobného projektu.


Pokiaľ ide o formu, v akej by sa systém sprístupnil bežným ľuďom, existuje viacero alternatív. Už v minulosti predstavili na Facebooku chatbota, ktorý bol schopný po konverzácii s používateľom poskytnúť predikciu výhry v súdnom spore. „Rovnako si vieme predstaviť napríklad stránku s obyčajným formulárom, ktorá by fungovala na podobnej báze,“ uviedol Maruščák. Tvorcovia CaseCrunchu by chceli v budúcnosti systém obohatiť aj o ďalšie funkcie. „Vedel by napríklad odhadnúť, koľko by asi súdny spor stál, a vedel by vybrať najlepšieho právnika podľa používateľom zadaných kritérií,“ dodal Maruščák.

Uplatní sa kdekoľvek
CaseCrunch dokáže identifikovať faktory, ktoré majú vplyv na výsledok sporu a ktoré právnici neberú do úvahy. Maruščák si však myslí, že dôvodov, prečo je systém pri predpovedaní v niektorých prípadoch úspešnejší, je viac než len identif

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.