Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2018, 00:00

Vidiecke ambulancie potrebujú mladú krv

Na Slovensku je nedostatok lekárov a sú zle rozmiestnení, pre zahraničných doktorov sme však podmienky sprísnili.

Vidiecke ambulancie potrebujú mladú krv
Zdroj: Marek Kmeť

Doktorka Jana Bieliková z Ledníc odchádza do dôchodku a nemá ju kto nahradiť. Skončiť chcela síce už skôr, ale obyvatelia ju vždy presvedčili. Teraz ju bude zastupovať len na pár dní pediatrička z blízkej obce. Príbeh, ktorý nedávno priniesol týždenník Týždeň, nie je ojedinelý. Zlá dostupnosť zdravotnej starostlivosti je problémom mnohých obcí či menších miest na Slovensku. Za lekárom musia tamojší obyvatelia dochádzať, neraz aj desiatky kilometrov. Navyše, doktorov je málo a starších na vidieku nemá kto nahrádzať. Podľa lekárov je situácia alarmujúca. „Preto celkom nechápeme nečinnosť tak obcí, ako aj zdravotných poisťovní, keďže táto situácia smeruje k zániku ambulantného sektora,“ hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.


Väčšie motivácie
Aj napriek tomu, že v niektorých oblastiach lekári chýbajú, poisťovne hlásia, že minimálnu sieť majú zazmluvnenú.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.