Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2018, 00:00

Rudolf Zajac: E-zdravie sa zaviedlo zle. Fungovať bude o desať rokov

Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac si myslí, že elektronizácia na Slovensku začne fungovať o desať rokov. Šetriť peniaze by však podľa neho mohla už o tri. V rozhovore pre HN vysvetľuje najväčšie úskalia ezdravia a hovorí o tom, čo by spravil ináč, keby bol ministrom v súčasnosti.

Približne pred trištvrte rokom ste mi pri rozhovore povedali, že keď sa uvedie elektronizácia zdravotníctva, bude to jedna veľká katastrofa. A podľa lekárov to teraz tak naozaj je. Podľa čoho ste to už vtedy usudzovali?
Podľa toho, ako sa to celé vyvíjalo a akú má projekt históriu. Ide o megalomanský projekt, ktorý sa začal už v roku 2008. Vtedajšie vedenie zvolilo spôsob všetko a hneď. Skúsenosti z krajín, kde ezdravie dobre funguje, však ukazujú, že sa to tam zapája postupne, najprv sa napríklad uvedie elektronický recept, potom online zdravotná knižka a tak ďalej. My sme si povedali, že všetko bude naraz. Urobil sa zákon, že doktori sú od januára povinní pripojiť sa, no už minulý rok som upozorňoval, že lekári sa dostanú do konfliktu. Zavedenie totiž nie je také jednoduché. Teraz tu bol nejaký verejný prísľub, že pokuty sa od leká

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.