Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2018, 18:07

Západ Slovenska zasiahne sneženie. Meteorológovia varujú pred snehovými jazykmi na cestách

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tejto súvislosti výstrahu prvého stupňa.

Západ Slovenska zasiahne sneženie. Meteorológovia varujú pred snehovými jazykmi na cestách
Zdroj: TopSpeed

Na západe Slovenska sa môžu v noci a v nedeľu dopoludnia tvoriť snehové jazyky a záveje.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa.

Pozor by si mali dávať najmä vodiči. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," pripomínajú hydrometeorológovia.

Upozornenia pre vodičov zverejnila aj Slovenská správa ciest (SSC). "V oblasti Vlčkovce, Zálužia, Dedova jama, Čataj, Zavar, Zeleneč a Piešťany - Koslavce je silné sneženie s dohľadnosťou do 100 m," informujú na webe.

Zdroj: SHMÚ

​Na ceste II/531 v okrese Revúca je nutné použiť snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 t. Na ceste III/584 Srdiečko - Bystrá je to povinné pre všetku dopravu. "Horský priechod Šútovce (cesta III/1774) je uzatvorený pre vozidlá nad 10 m dĺžky," dopĺňajú cestári.

Pokiaľ ide o diaľnice a rýchlostné cesty, tie sú zjazdné, povrch vozoviek je vlhký až mokrý. Zjazdné sú aj cesty I., II. a III. triedy. Povrch ich vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu do troch centimetrov.

Prevažne mokrý je aj povrch vozoviek na horských priechodoch. Vrstva kašovitého, utlačeného alebo čerstvého snehu do troch centimetrov je na priechodoch Vrchslatina, Dobšiná, Veľké Pole, Huty, Cukmantel, Vernár, Havran, Súľová, Látky - Prašivá, Makov, Biela Hora, Fačkov a Čertovica.

O pár centimetrov viac snehu je na priechode Herlianske Sedlo. "Na horskom priechode Zbojská je miestami zľadovatený sneh do troch centimetrov," dodávajú cestári.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.