Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2018, 12:12

Ústavný súd ešte nevie, kedy bude rozhodovať o Dankových zmenách

Opoziční poslanci sú presvedčení, že niektoré časti rokovacieho poriadku nie sú v súlade s ústavou. Hovoria o náhubkovom" zákone."

Ústavný súd ešte nevie, kedy bude rozhodovať o Dankových zmenách
Zdroj: TASR

Ústavný súd ešte nevie, kedy bude rozhodovať o tom, či je rokovací poriadok Národnej rady SR v súlade s Ústavou SR alebo nie. Vyplýva to z vyjadrení hovorkyne ústavného súdu Martiny Ferencovej.

Prebiehajú úkony

Právnu normu, ktorá určila časové limity na vystúpenie poslancov či zakázala používať v pléne transparenty, napadli opoziční poslanci. Plénum ústavného súdu ich podanie prijalo ešte vlani na ďalšie konanie.

V danej veci prebiehajú nevyhnutné procesné úkony a momentálne nie je možné určiť termín jej prerokovania v pléne ústavného súdu," uviedla pre TASR Ferencová.

Opoziční poslanci sú presvedčení, že niektoré časti rokovacieho poriadku nie sú v súlade s ústavou. V podaní hovoria o nesúlade s princípom ochrany práva na slobodu prejavu, s princípom ochrany slobodnej súťaže politických síl a s princípmi právneho štátu.

Novelu rokovacieho poriadku navrhli koaliční poslanci z SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd. Pôvodne ju inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Opozícia má výhrady

Právna norma zaviedla časové limity a zakázala v rokovacej sále transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie a reklamu.

Poslanci tiež majú zákaz robiť fotografie, zvukové záznamy a audiovizuálne záznamy alebo audiovizuálne prenosy. Robiť ich môže kancelária parlamentu a médiá.

Opozícia opatrenia od začiatku kritizovala, hovorila o obmedzovaní slobody prejavu. Avizovala, že ak zmeny prejdú, obráti sa na ústavný súd. Koalícia kritiku odmietala, nesúhlasila s názorom, že sa snaží obmedziť práva opozície.

Danko ešte začiatkom minulého roka nový rokovací poriadok obhajoval, podľa neho zmeny v pravidlách rokovania našli svoje opodstatnenie. Právna norma platí bez podpisu prezidenta SR Andreja Kisku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.