Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2018, 18:34

ČSSD naznačila, že do koalície by išla, ale bez Babiša

Sociálni demokrati si vedia predstaviť, že by s ANO do koalície išli, v kabinete by však nesmel sedieť Andrej Babiš. Na tlačovej konferencii to zopakoval šéf ČSSD Milan Chovanec.

Andrej Babiš
Zdroj: TASR/AP

Vedenie hnutia ANO českého premiéra Andreja Babiša rokovalo v stredu v Poslaneckej snemovni s predstaviteľmi ČSSD o možnej spolupráci na vládnej úrovni. Sociálni demokrati si vedia predstaviť, že by s ANO do koalície išli, v kabinete by však nesmel sedieť Andrej Babiš. Na tlačovej konferencii to zopakoval šéf ČSSD Milan Chovanec.

Po rokovaní podľa serveru Novinky.cz povedal, že išlo o prvú vážnu povolebnú debatu.

Lídri strán sa bavili čiste o programe. Medzi priority ČSSD patrí otázka bezpečnosti krajiny, podpora rodín s deťmi a zvyšovanie miezd. Sociálna demokracia má taktiež niekoľko personálnych požiadaviek.

"Žiadna osoba, ktorá bude trestne stíhaná, nesmie byť vo vláde," vymenoval jednu z podmienok Chovanec s narážkou na Babiša. Hnutie ANO by podľa neho nemalo mať ministerstvá vnútra, spravodlivosti a financií.

Ak by sociálni demokrati dostali ponuku ísť s ANO do koalície, podľa Chovanca o tom nemôže rozhodnúť odchádzajúce vedenie strany, ale zjazd. Ten sa bude konať 18. februára v Hradci Králové.

Chovanec pripomenul, že ANO a ČSSD nemajú v Poslaneckej snemovni väčšinu. "Aj keby to mala byť podpora menšinovej vlády, vstup do vlády, tak tie hlasy sociálnej demokracie nestačia. Je zjavné, že hnutie ANO by muselo hľadať ešte ďalšieho partnera," zdôraznil Chovanec.

Hnutie ANO si vyžiadalo od sociálnej demokracie podmienky písomne a rokovania medzi oboma stranami budú pokračovať na konci januára. "Poprosili sme ich o ich podmienky, aby mohli podporiť vládu, alebo byť v nej," povedal podľa servera iDNES.cz šéf poslancov ANO Jaroslav Faltýnek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.