Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2018, 00:00

Ezdravie spôsobilo aj odchody lekárov

Podľa Asociácie súkromných lekárov odišla do dôchodku vyše stovka doktorov za posledný štvrťrok.

Ezdravie spôsobilo aj odchody lekárov
Zdroj: TASR

Prídete k lekárovi a namiesto preukazu poistenca mu dáte občiansky preukaz s čipom. On ho prejde čítačkou a na obrazovke svojho počítača uvidí vaše údaje. Celé vyšetrenie zapíše do online karty, a ak vám predpíše lieky, recept už nemusí byť v papierovej podobe. Aj tak malo vyzerať vyšetrenie u doktora od začiatku januára. Realita je tomu však podľa zdravotníkov na míle vzdialená. Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth hovorí, že mnohým nefungujú karty, systém vypadáva a to, čo od ezdravia očakávali, tam nie je. „Uvedomujeme si určité detské chyby projektu, ale pri projekte takéhoto rozsahu nie je možné očakávať úplne bezproblémové spustenie,“ hovorí Peter Blaškovitš, šéf Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré má projekt na starosti. Mnohí lekári sa však chaosu preventívne vyhli – odišli do dôchodku. NCZI tvrdí, že zatiaľ tento problém nepostrehlo.


Nedostatok lekárov
„Od novembra začali pre neistotu a povinnosti so zavádzaním ezdravia vo vyššej miere odchádzať do dôchodku, pričom náhradu za seba nemajú,“ vysvetľuje Šóth. Takúto cestu si podľa neho zvolilo približne 10 – 15 percent lekárov ich asociácie, ktorá združu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.