Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 18:36

Tomanovej úrad obviňuje poslankyňu SaS z únosu dieťaťa. Blahová skončila na polícii

Poslankyňa SaS Natália Blahová tvrdí, že ide o krivé obvinenia zo strany Úradu Komisára pre deti. Incident bude mať právnu dohru.

Tomanovej úrad obviňuje poslankyňu SaS z únosu dieťaťa. Blahová skončila na polícii
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Poslankyňa SaS Natália Blahová čelí obvineniu zo strany Úradu Komisára pre deti, že sa pravdepodobne pokúsila uniesť dieťa. Úrad, ktorému šéfuje bývalá ministerka práce Viera Tomanová, o tomto príbehu píše vo vyjadrení, ktoré zaslal hovorca Pavol Kováč.

Blahová skončila na polícii

Blahová skončila podľa informácií HN na polícii, kde ju od obeda vypočúvali a vyjadrovala k tomuto incidentu. Poslankyňa o tomto prípade písala deň pred incidentom vo svojom blogu na Denníku N.

K udalosti malo prísť v piatok na pôde základnej školy v Jakubove v okrese Malacky. Tomanovej úrad tvrdí, že Blahová sprevádzala matku maloletej na pôdu školy, spolu s údajnou sociálnou pracovníčkou a dvoma údajnými šoférmi.

Podľa ich tvrdení prišli odobrať maloletú z rúk otca. Blahová mala tvrdiť riaditeľke školy, že sú zo „sociálky“ a prišli pre dieťa. Toto tvrdenie potvrdil otec dieťaťa, ktorý je zamestnancom školy v pozícii asistenta maloletej.

Poslankyňa strany Sloboda a Solidarita Natália Blahová, ktorá sa dlhodobo zaoberá ochranou práv detí, dnes v obci Jakubov pomáhala nešťastnej matke domôcť sa spravodlivosti a naplniť súdne rozhodnutie, podľa ktorého mala matka stráviť víkend so svojou dcérou. Otec, ktorý sa odmietol tomuto súdnemu rozhodnutiu podriadiť a dcéru odovzdať, vyvolal nechutný a najmä poľutovaniahodný konflikt, a to priamo pred očami maloletej," píše sa v stanovisku SaS.

Poslankyňa mala prenasledovať otca

Podľa úradu Blahová spolu so spomínanými ľuďmi prišli odobrať dieťa otcovi na žiadosť matky. „Na naliehanie maloletej a jej krik ju otec zobral von zo školy a chcel ju odviesť domov. Pri odchode zo školy sa do incidentu zapojil aj starý otec maloletej. Údajní šoféri pred školou starého otca maloletej napadli. Starého otca ťahali preč od auta, odstrkávali ho a udreli ho do hrude a ramena. Dcéra po celý čas plakala a kričala na všetkých, aby ich nechali a že chcú ísť preč," uvádza úrad Komisára pre deti.

Dodáva, že poslankyňa mala prenasledovať otca s maloletou až k ich domu. Po privolaní polície údajní šoféri odišli. 

Úrad Komisára pre deti okamžite kontaktoval príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, aby preveril situáciu a účasť pracovníčky úradu na výkone rozhodnutia. ÚPSVAR potvrdil ÚKPD, že o takejto udalosti nemá vedomosť a žiaden zamestnanec sa súdneho rozhodnutia v danom čase a na danom mieste neúčastní. Úrad Komisára pre deti sa v tejto udalosti aktívne angažuje a monitoruje dodržiavanie práv maloletej, ako aj ostatných žiakov v škole. Obaja rodičia maloletej sa ešte pred touto udalosťou obrátili na Úrad komisára pre deti, čo znamená, že ÚKPD eviduje podnet z oboch strán a háji najlepší záujem maloletej," dodáva Kováč.

Blahová žaluje Tomanovú

Podľa SaS matka mala skúsenosť s agresivitou otca a starého otca, ktorý je starostom obce Jakubov, preto si pozvala ako morálnu podporu poslankyňu Blahovú.

Policajti situáciu na mieste nedokázali riešiť. Matka podala v tejto súvislosti trestné oznámenie na otca a starého otca maloletej za zadržiavanie dieťaťa a absolútne odopieranie styku s matkou.

Osobitne trápnu úlohu v tejto závažnej veci zohrala takzvaná detská ombudsmanka Tomanová. Tá miesto toho, aby chránila práva dieťaťa a zákon, znova si rieši svoje osobné politické stigmy a vybavuje si účty so svojimi oponentmi. Medzi nich nesporne patrí aj poslankyňa SaS Natália Blahová, ktorá kritizuje Tomanovú napríklad za jej bezprecedentné zľahčovanie situácie detí v centre Čistý deň a nadŕžanie tamojšiemu manažmentu, ktorý kryl ich sexuálne zneužívanie. Takzvaná detská ombudsmanka a bývalá ministerka práce za Smer-SD Viera Tomanová je totálnym protipólom človeka, ktorý má v mene štátu a spoločnosti chrániť práva detí. Jej tvrdenia, že sa Natália Blahová mohla zúčastniť na únose dieťaťa, sú bezohľadným prekrúteným pravdy a budú mať právnu dohru," píše sa v stanovisku SaS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.