Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 00:00

Obce sú proti zvyšovaniu stupňa ochrany

Envirorezort plánuje zväčšiť lokality s bezzásahovým režimom v národných parkoch.

Obce sú proti zvyšovaniu stupňa ochrany

Zvýšenie stupňa ochrany prírody v našej obci je pre nás neprijateľné. Takto reaguje starosta obce Liptovská Osada Róbert Kuzma na plány ministerstva životného prostredia rozšíriť bezzásahový režim pre polovicu územia každého národného parku na Slovensku. Ten by znamenal napríklad zákaz výstavby hotelov či lyžiarskych stredísk.

Obec Liptovská Osada leží v Národnom parku Nízke Tatry a momentálne je v druhom stupni ochrany. Teoreticky sa im teda prísnejší režim môže ešte zvýšiť. Príprava legislatívnych opatrení už prebieha. Ukončené by mohli byť už tento rok.

Najprísnejšia ochrana piateho stupňa platí na Slovensku napríklad v obci Štrba, ktorá leží v Tatranskom národnom parku. „Najvyšší stupeň v našej obci je pre nás veľkou prekážkou. Nemôžeme robiť nič. Všade sú nejaké podmienky.

Nemôžeme sa rozvíjať v takmer žiadnej oblasti,“ tvrdí starosta Michal Sýkora. Podľa neho sa každé mesto rozvíja na svojom území slobodne, a oni musia rešpektovať ochranárov. Kuzma z Liptovskej Osady hovorí, že už v ľahšom druhom stupni ochrany je v mnohých prípadoch napríklad schvaľovanie výrubu stromov behom na dlhú trať a nevie si predstaviť ešte prísnejší režim, ktorý navrhuje envirorezort. „Ochranári nám už teraz dávajú podmienky. Sú takí silní, že sa neodvážime proti nim namietať,“ dodáva starosta.


Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že ak by stupne ochrany v obciach zvyšovalo, muselo by ísť o o výsledok dohody medzi Štátnou ochranou prírody, obcou a vlastníkom pozemku. „Žiaden subjekt prirodzene nemôže b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.