Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 00:00

Mladí majú študovať to, čo Slovensko živí

O nezáujme o technické smery sa HN rozprávalo s dekankou Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie na Technickej univerzite v Košiciach Ivetou Vaskovou.

študenti
Zdroj: Reuters

Ako vnímate na vašej škole nezáujem o technické smery?
Teraz na našej univerzite študuje približne deväťtisíc študentov, pred šiestimi rokmi to však bolo 17-tisíc. Naša fakulta má okolo 280 študentov, boli časy, keď ich bolo 800. Netreba však len na počty pozerať, ale na to, koľko absolventov je treba pre trh práce. Pre nás, naše zameranie a uplatnenie absolventov v odbore je to približne stovka absolventov. Pokles je však na všetkých technických školách a tých škôl je veľa. To, že technické smery študuje málo ľudí ani tak nie je spôsobené demografickou krivkou, skôr je to spôsobené odchodom mladých šikovných ľudí do zahraničia, ktorých je podľa posledných informácií až 30 percent, tým by sa bolo potrebné zaoberať.


Takže medzi maturantmi stále platí, že každá zahraničná škola je lepšia ako tá slovenská?
Naše školy nie sú zlé a menej kvalitné ako napríklad v Česku. Je pravda, že tam je iný systém financovania a infraštruktúra je lepšia. Oni si skôr uvedomili, čo bude o pár rokov, takže majú lepšie technické zabezpečenie, vybavenie internátov a podmienky pre študentov. Ale keď budeme na Slovensku neustále rozprávať, že máme zlé školy, tak ako potom chceme, aby univerzite mladí uverili, že to tak nie je? Nehovorím, že majú študovať len doma, ale aby to bolo primerane rozdelené, veď my máme kvalitné univerzity na Slovensku. A hlavne, uvedomme si

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.