Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 00:00

Aj napriek zisku hrozí poisťovni problém

Ak štát nepomôže VšZP, hrozí jej niekoľkoročný Ozdravný plán. Odborníci sa zhodnúť nevedia.

Aj napriek zisku hrozí poisťovni problém
Zdroj: TASR/Michal Svítok

V októbri 2016 sa prevalila obrovská strata štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Aj keď pôvodné odhady hovorili, že predvlaňajšok skončí s vyše 200-miliónovým mínusom, nakoniec bola strata o polovicu nižšia. A rok 2017 podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera dokonca uzatvorí so ziskom. To, v akej výške zatiaľ známe nie je, keďže výsledok bude platný až po overení audítorom. Ak však poisťovňa nechce byť v „krízovom režime“ potrebuje vyriešiť aj záporné vlastné imanie, ktoré bolo v roku 2016 v mínuse 67 miliónov. Ak teda poisťovňa aj dosiahne zisk napríklad sedem miliónov, imanie by bolo stále v strate 60 miliónov. „Keď pripustím, že poisťovňa začne vykazovať zisk od roku 2018 na úrovni 10-12 miliónov eur, tak nám potrvá zhruba 16 rokov, kým túto stratu splatíme,“ povedal ešte minulý rok Drucker. Problém však stále nie je vyriešený.


Zasiahne štát
Podľa člena dozornej rady Všzp Marcela Klimeka, ktorého do funkcie nominovala opozícia musia konať čo najskôr. A jedinou možnosťou je pomoc pre poisťovňu zo strany štátu. „Toto môže vyriešiť len vláda, či už vlož

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.