Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 00:00

Maturanti sa techniku učiť nechcú, trh ich však potrebuje

Univerzity chcú, aby štát hovoril o tom, akých absolventov trh práce potrebuje.

Maturita v Trenčíne, Snímka: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Naše hospodárstvo stojí na priemysle. Technické školy, ktoré pre túto oblasť vychovávajú absolventov, však hovoria o malom záujme študentov. Riešiť to má podľa nich štát. Napriek tomu z rozpočtu rezortu školstva dostanú tieto univerzity menej ako minulý rok, aj keď žiadali zvýšenie finančných prostriedkov.


Maturanti nevedia, čo študovať
Univerzity, ktoré sa zameriavajú na technické smery, hovoria o nezáujme o štúdium. Ešte v lete rektor STU Robert Redhammer upozorňoval, že bratislavská univerzita zaznamenala medziročne prepad záujmu o štúdium až o 20 percent. Demografická krivka sa pritom znížila len o tri percentá. Teraz tvrdí, že sa problém nezmenil. „Fakt je, že návrh rozpočtu financovania vysokých škôl počíta z poklesom rozpisu dotácie pre technické vysoké školy,“ upozorňuje a pripomína, že ministerku žiadal o prehodnotenie rozpisu dotácie, aby viac reflektovala potreby spoločnosti a hosp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.