Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2018, 07:02 Aktualizované dňa 10.01.2018 o 13:12

Bývalý člen SIS chce vypovedať o zosnovaní únosu Ivanom Lexom. Kaliňák sa ho pokúsi dostať na Slovensko

Ľuboš Kosík bol podľa vlastných slov priamym účastníkom únosu, momentálne je v Mali.

Bývalý člen SIS chce vypovedať o zosnovaní únosu Ivanom Lexom. Kaliňák sa ho pokúsi dostať na Slovensko
Zdroj: TASR/Drahotín Šulla

Za únosom Michala Kováča mladšieho je priamo bývalý SIS šéf Ivan Lexa. Pre denník SME to povedal jeho bývalý podriadený v spravodajskej službe Ľuboš Kosík.

Kosík ešte v decembri v rozhovore pre SME potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré unieslo Michala Kováča mladšieho.

Chce vypovedať

„Vo večerných hodinách medzi 23.00 až 1.00 sme boli pripravení vo vinohrade pri Svätom Jure. Vedeli sme len, že v tejto dedine sa bude nachádzať ten politik. Nikto nám nepovedal ani jeho meno, ani bydlisko. Príslušníci SIS, ktorí ho sledovali, nás mali informovať, kedy vozidlo ráno vyjde z domu. My sme mali za ním ísť a potom ho zastaviť,“ povedal v decembri Kosík.

Kosík ďalej uviedol, že chce o únose vypovedať na súde.

Za únosom je Lexa

Teraz mal redakcii slovenského denníka poslať z Mali, kde sa zdržiava, list. Ten obsahuje vyhlásenie, že únos Michala Kováča mladšieho osobne riadil Ivan Lexa. Celé znenie listu zverejní SME zajtra.

"Všetko bolo riadené Ivanom Lexom. Vedel o každom kroku príslušníkov SIS počas únosu," píše v liste Kosík. Ďalej podľa SME dodáva, že akciu mal riadiť vtedajší námestník SIS Jaroslav Svěchota. Ten mal sedieť v služobnom aute v blízkosti incidentu a všetko kontrolovať. Lexa podľa Kosíka sedel vo svojej kancelárii, odkiaľ dával rozkazy.

Pozrite si aj archívny rozhovor s vyšetrovateľom únosu Petrom Vačokom:

Chce vypovedať

Kosík bol v roku 2015 odsúdený na štrnásť rokov väzenia za falšovanie zmeniek, pred trestom však ušiel na Mali, kde sa dodnes zdržiava. Podľa dostupných informácií ho v novembri 2016 zadržala tamojšia polícia a stále by mal byť v miestnom väzení. Mali na žiadosť o vydanie na Slovensko dodnes nereagovalo.

Generálna prokuratúra ešte koncom dembra potvrdila, že je pripravená vypočuť Kosíka, ktorý chce vypovedať.

Kaliňák: Robíme, čo môžeme 

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vyhlásil, že sa pokúsia pripraviť podmienky, aby mohol prísť Kosík vypovedať na Slovensko. Nechápe však, prečo sa tak rozhodol až teraz.

"Nie som orgán činný v trestnom konaní. No mám pocit, že to nie je jednoduché s jeho vydaním. Ale snažíme sa o to intenzívne. Má to na starosti prokuratúra. Jeho vyjadrenia ale pre mňa pôsobia veľmi účelovo. Pýtam sa, prečo teraz, v tejto chvíli, prečo to nebolo predtým, keď tu bol. Pokúsime sa o to, prepraviť ho na Slovensko, aby mohol vypovedať tu," vyhlásil Kaliňák.

Lexu by mali zatknúť

Podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita by mali orgány činné v trestnom konaní zvážiť zatknutie Ivana Lexu. Liberáli pripomínajú, že už v minulosti ušiel a skrýval sa v Juhoafrickej republike.

„O tom, že zavlečenie syna slovenského prezidenta Michala Kováča vykonali príslušníci SIS pod vedením Ivana Lexu, nepochybovali ani vyšetrovatelia, ktorí sa prípadu ujali na začiatku vyšetrovania," píše v stanovisku SaS.

Remiášova vražda

Bývalý príslušník SIS obvinil aj súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara, že v kauze vraždy Róberta Remiáša nekoná. Tvrdí, že pred uplynutím premlčacej lehoty hovoril priateľovi z polície, že má o tejto veci informácie.

"On je kamarátom policajného prezidenta Tibora Gašpara, tak som ho požiadal, aby mu to prezentoval. Aj mu to oznámil, ale Gašpar sa k tomu nevyjadril ani vo veci nekonal. Takže myslím, že pani Remiášová by dnes mala ísť za pánom Gašparom a dať mu facku za to, že nekonal. O príprave likvidácie Fegyveresa som vypovedal v Pezinku a odtiaľ to vyšetrovateľka poslala NAKA. Tú výpoveď mám odfotenú a ukrytú. Nemám vedomosť, že by polícia v tej veci konala,“ povedal Kosík.

"Pán Kosík bol pred svojím útekom niekoľkokrát na polícii aj z podnetu prezidenta PZ a mohol uviesť skutočnosti a informácie o trestnej činnosti, na ktorej sa buď zúčastnil, alebo o nej vedel, o čom svedčia zápisnice, ktoré s ním boli spísané," reagoval na obvinenia hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.