Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2018, 00:00

Labuda bol obdarený krutou sebairóniou

Známy slovenský herec skonal vo veku 73 rokov.

Labuda bol obdarený krutou sebairóniou
Zdroj: MAFRA

Legendárny herec Marián Labuda zomrel nečakane v piatok, keď odchádzal zo svojho domu v obci Borinka neďaleko Bratislavy. Pri nastupovaní do auta stratil vedomie. Jeho manželka okamžite zavolala záchranku. Na pomoc jej bežal okoloidúci muž, ktorý za asistencie operátora záchrannej služby začal umelca oživovať. V oživovaní ho potom vystriedali záchranári, ale, bohužiaľ, neúspešne. Herec dlhé roky trpel cukrovkou.

Slovenského herca Juraja Kukuru zastihla informácia o úmrtí Mariána Labudu v Ománe na dovolenke. „Marián Labuda bol desiatky rokov mojim spolubežcom. Bol to veľký herec a je to veľká strata pre slovenské umenie. Myslím si, že si ho musíme vážiť a pripomínať. Takých veľkých hercov totiž nemáme veľa, nesmieme na neho zabudnúť,“ povedal Kukura pre HN.

Správa zasiahla aj herca Milana Kňažka. „Spoznali sme sa v roku 1964. V Slovenskom národnom divadle som mu staval kulisy v inscenácii Koniec maškár, bol vtedy poslucháčom Vysokej školy múzických umení. Pôsobili sme spolu v Divadle na Korze, na Novej scéne, v SND. Hrali sme spolu mnohokrát v televízii aj vo filme. Mali sme inscenáciu, kde sme dokonca hrali bratov. Mal som ho veľmi rád, bol to jeden z najtalentovanejších a najlepších hercov svojej generácie,“ priblížil pre HN Kňažko. „Je mi veľmi ľúto, že odišiel. Bol to skvelý herec, ktorý mohol hrať všetko. Obrovský talent, bol veľmi spontánny,“ dodal. Herecký kolega Martin Huba zasa vyzdvihol Labudovu vzácnu vlastnosť – robiť si srandu sám zo seba.

„On bol obdarený láskavou iróniou k ostatným a dosť krutou sebairóniou, čo je tiež vzácna vlastnosť, že sa vedel baviť na vlastný účet, to vypovedá o človeku veľkého rozmeru.“

Pomáhal začiatočníkom
Pre herca Jozefa Vajdu je úmrtie Mariána Labudu veľkou stratou kolegu aj umelca. „Jeho úmrtie je nečakané, ešte prednedávnom som s ním hovoril. Vôbec som nečakal, že sa niečo také môže stať. Pre naše divadlo aj celú kultúrnu obec je to naozaj smutné,“ povedal.

Vajda sa stretol s Labudom už na začiatku svojej kariéry, keď prišiel do divadla. „Veľmi mi pomohol, často mi dával dobre cielené rady. Ni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.