03.01.2018, 00:00

Zajacove novely sa snaží oživiť aj Drucker

Šesť reformných zákonov bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca nabralo účinnosť v roku 2005, niektoré platia dodnes.

Tomáš Drucker
Zdroj: TASR

Najväčšia a najzásadnejšia reforma zdravotníctva. Aj takýto prívlastok dostali zmeny, ktoré v kresle ministra zdravotníctva presadil Rudolf Zajac. Aj keď v pondelok uplynulo už 13 rokov, odkedy nabralo účinnosť jeho šesť reformných zákonov, vydržali dodnes. Ich znenie je však kvôli desiatkam noviel modifikované.


V tom čase bolo so zdravotníctvom spokojných len 24 percent Slovákov a spomedzi okolitých krajín sme na tom boli najhoršie. Aj napriek tomu sa reforma stretla s nevôľou a mnohé prieskumy po Zajacových zmenách ukazovali nespokojnosť ľudí s nimi. „Základné piliere jeho reformy však stále stoja a nimi je podopierané slovenské zdravotníctvo aj v súčasnosti, no postupne sa ohlodávajú,“ hodnotí analytik INEKO Dušan Zachar. Aj keď v poslednom prieskume, v roku 2014 zhodnotila zdravotníctvo ako „dobré“ polovica Slovákov, stále patrí tento rezort medzi najproblémovejšie.


Nechcené poplatky
Svoje zmeny začal Zajac ešte v roku 2002, keď prišiel s opatreniami na zastavenie rastu dlhu v zdravotníctve. Patrili k nim aj takzvané zajacovky, teda 20-korunové paušálne poplatky za návštevu lekára. Mnohí kritici mu aj preto vyčítajú, že zo zdravotníctva spravil biznis. „Vďaka exministrovi došlo k vstupu finančných skupín, a to prinieslo výrazné zhoršenie systému,“ myslí si prezident slovenskej lekárskej komory Marián Kollár, ktorý bol jedným z jeho najhlasnejších oponentov. Poplatky

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.