Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2018, 23:24

Mečiar: Som trestne stíhaný za to, že som založil štát. Je to pokus o politický proces

„Okrem komunistov nebol o spoločnom štáte nikto ochotný rozprávať. To je historická pravda,“ tvrdí v rozhovore pre HN Vladimír Mečiar, ktorý je stále presvedčený, že všetko, čo robil, bolo správne.

Mečiar: Som trestne stíhaný za to, že som založil štát. Je to pokus o politický proces
Zdroj: Peter Mayer

„Okrem komunistov nebol o spoločnom štáte nikto ochotný rozprávať. To je historická pravda,“ tvrdí rozhovore pre HN Vladimír Mečiar, ktorý je stále presvedčený, že všetko, čo robil, bolo správne.


Rozmýšľali ste niekedy v minulosti, čo asi budete robiť v roku 2018, keď bude Slovenská republika oslavovať 25 rokov samostatnosti?
Rozhodne som nečakal, že ma budú trestne stíhať za to, že som založil štát.


Ale to nie je za to.

To je za to. Iný dôvod nie je. Je to pokus o politický proces, aké boli v päťdesiatych rokoch, iniciovaný tými, ktorí tento štát nechceli. Hľadala sa nejaká zámienka, tak sa kvôli tomu menila Ústava. Takže toto som nečakal, a to je moje 25. výročie vzniku Slovenskej republiky.


Hoci už dávnejšie nie ste politicky aktívny, ako jediný z bývalých vysokých predstaviteľov štátu ste, takpovediac, stále v kurze. V poslednom čase vznikli o vás dva filmy. Videli ste ich?
Únos, to je taká chrapúnčina, že som to ani nepozeral. Vznikol v kooperácii so skupinou ľudí z Verejnosti proti násiliu a KDH, ktorí boli proti vzniku štátu a minister kultúry Maďarič to financoval. Pritom už niekoľko rokov je známe rozhodnutie generálneho prokurátora, vylučujúce akúkoľvek spojitosť akéhokoľvek orgánu štátnej správy so smrťou mladého Remiáša.


A film Mečiar?
Ten som videl. Súhlasil som, že to urobím pre tú režisérku ako dokument k diplomovej práci. Zneužila ho a vložila doň vyjadrenia ľudí, ktorí v roku 1992 spracúvali legendu mojej diskreditácie. Tú vtedy robili ľudia z VPN, prezident Havel a federálne zložky bezpečnosti. A lživé veci z týchto dokumentov odzneli vo filmoch ako pravda. Diskreditácia pokračuje.


Koncom novembra ste na adresu ambícií premiéra Roberta Fica dostať Slovensko do jadra EÚ povedali, že o tom musí byť referendum a také rozhodnutie nemôže urobiť on sám. O rozdelení Česko-Slovenska ste v roku 1992 rozhodli vlastne vy a Václav Klaus. Bez referenda.

Po prvé, zákon o rozdelení Česko-Slovenska bol prijatý ako nový ústavný zákon. Po druhé, zákon o referende vznikol preto, aby rozdelenie nebolo možné.


Myslíte zákon o referende z roku 1991, ktorý riešil vystúpenie niektorej z republík?
Áno, ten hovoril, že vystupujúca republika sa zrieka majetku v prospech tej, ktorá zostáva.

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.