Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2017, 10:47 Aktualizované dňa 29.12.2017 o 11:37

Hlina skritizoval Matečnej návrh: Zákon o dreve je vypitvaný, umožní drancovať ďalej

Alojz Hlina kritizoval vládu kvôli zákonu o dreve, ktorý preložilo ministerstvo pôdohospodárstva.

Ministerstvom pôdohospodárstva predložený návrh zákona o dreve môže pomôcť lesom, ak bude dobre urobený. Na brífingu to vyhlásil predseda KDH Alojz Hlina na margo právnej normy, ktorú bude v roku 2018 schvaľovať parlament.

Zároveň však upozrňuje, že návrh z dielne rezortu Gabriely Matečnej je "vypitvaný" a "neškodný." Tvrdí, že zákon o dreve mal platiť už od roku 2013, ale nebolo tomu tak, pretože "existujúci stav dovoľoval drancovať". Vtedajší minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek by mal byť preto vyšetrovaný, tvrdí šéf KDH.

V súčasnosti bola vláda podľa Hlinu zákon o dreve donútená prijať a preto ho predkladá. "Sme posledná krajina v Európskej únii, ktorá tento zákon nemá," vyhlásil s tým, že to je hanba.

Nový zákon umožní drancovanie ďalej

Hlina tiež skritizoval, že ministerstvo pôdohospodárstva neakceptovalo pripomienky ministerstva životného prostredia, pričom pripomienky rezortu Lászlóa Sólymosa označil za "vecné" a "logické".

Súčasný vládny návrh však podľa Hlinu umožní "drancovanie" lesov ďalej, len "s väčším rizikom".

Upozornil aj na kreovanie lesnícko-drvárskej inšpekcie, ktoré podľa neho síce čaká na zákon, ale už postupne prebieha vo Zvolene. Ako problém vidí, že ju má menovať a odvolávať šéf rezortu pôdohospodárstva.

Okrem toho Hlina tvrdí, že šéfom komisie sa má stať Martin Kicko, pričom generálnym riaditeľom sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva je Peter Kicko. "Hovorí sa, že sú to bratia, ja som im rodné listy nevidel," vyhlásil Hlina a dodal, že "nestačí už ani to slovenské porekadlo, že urobili capa záhradníkom."

Sankcie až do výšky 200-tisíc

Zákon o dreve predložený ministerstvom pôdohospodárstva v stredu 13. decembra prerokovala vláda. Matečnej rezort tvrdí, že ním zabráni vstupu dreva z nezákonnej ťažby a výrobkom z takéhoto dreva na európsky trh. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2018.

"Tvrdo zakročíme proti každému, kto by sa chcel obohacovať na nelegálne získanom dreve. Zákonom zamedzujeme vstupu dreva z nezákonnej ťažby, či už zo Slovenska, zahraničia alebo výrobkom z takéhoto dreva na vnútorný trh EÚ prostredníctvom Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI). Za porušenie tohto zákona budú hroziť sankcie až do výšky 200-tisíc eur," uviedla Matečná,

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.