Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2017, 12:48 Aktualizované dňa 21.12.2017 o 17:18

Koalícia prelomila veto prezidenta. Podľa Beblavého odobrila najnesociálnejší zákon

Kiska v odôvodnení svojho veta kritizoval najmä spôsob, akým sa do zákona zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky dostalo.

Koalícia prelomila veto prezidenta. Podľa Beblavého odobrila najnesociálnejší zákon
Zdroj: TASR

Odvodová odpočítateľná položka (OOP) na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa sa od januára 2018 zruší.

Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok 78 hlasmi prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a novelu zákona o zdravotnej starostlivosti schválili v pôvodnom znení.

Kiska v odôvodnení svojho veta kritizoval najmä spôsob, akým sa do zákona zrušenie OOP dostalo. Koalícia zmenu presadila cez pozmeňujúci návrh, neprešlo to teda štandardným zákonodarným procesom.

Beblavého kritika

Ten totiž podľa prezidenta zahŕňa "všetky prvky posudzovania dosahov, odôvodňovania návrhu a diskusie o ňom". "Považujem to za neodôvodnené a neprijateľné," uviedol Kiska.

"Robert Fico má možnosť dodržať slovo, ktoré dal," odkázal Beblavý a poslancov Smeru-SD vyzval, aby za vetovaný zákon nezahlasovali, lebo potom poplatky do platnosti vôbec nevstúpia. Podľa neho je to najnesociálnejší zákon tejto vlády.

Poslanec Jozef Mihál (nezaradený) pripomenul, že Kiska vetoval zákon najmä pre spôsob, akým bola OOP zrušená. Hlave štátu sa nepáči, že k tomu došlo cez pozmeňujúci návrh. "Je to brutálne zneužitie legislatívneho procesu," myslí si Mihál, ktorý sa s Kiskom stotožňuje.

Zrušením OOP pre zamestnávateľov cez "pozmeňovák" parlamentného zdravotníckeho výboru došlo podľa hlavy štátu k nežiaducemu javu, "keď legislatívna úprava s potenciálnym dosahom v desiatkach miliónov eur a vplyvom na zamestnanosť najzraniteľnejšej skupiny zamestnancov bola bezdôvodne prijatá bez riadnej verejnej diskusie a bez dôsledného posúdenia jej následkov".

"Došlo tým k zúženiu priestoru na efektívnu kontrolu legislatívneho procesu," vysvetlil Kiska. Žiadal preto, aby poslanci OOP vrátili do zákona späť a posúdili problematiku komplexnejšie.

"Nie je to arogancia moci"

Parlament prvýkrát odsúhlasil návrh na zrušenie OOP na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa začiatkom decembra. Od zamestnávateľov by tak do zdravotných poisťovní za budúci rok malo prísť navyše viac ako 102 miliónov eur.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) na margo Kiskovej kritiky v rozprave uznal, že dosahovanie takýchto zmien cez pozmeňujúci návrh nie je štandardné a ospravedlňuje sa za to.

"Nie je to arogancia moci. Ale dôvodom je, že štandardný legislatívny proces by trval až päť mesiacov. My sme OOP chceli pôvodne zrušiť k januáru 2019, ale došlo k istým záväzkom koalície, že chce zaviesť 13. a 14. plat, čo prinesie ďalšie odvodové úľavy aj na úrovni zdravotného poistenia," povedal.

Drucker zdôraznil, že OOP bol jednorazový stimul v čase, keď nezamestnanosť dosahovala 13 percent. "My sme prepožičali peniaze na podporu zamestnanosti. Ale verejné zdravotné poistenie tieto peniaze potrebuje," dodal.

Samotná novela prináša od mája aj dobrovoľnú možnosť zavedenia doplnkových ordinačných hodín u lekára, pričom za vyšetrenie by pacient platil maximálne 30 eur. Premiér Robert Fico (Smer-SD) však po kritike takýchto poplatkov pripustil, že ešte do ich účinnosti budú doplnkové ordinačné hodiny zrušené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.