Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2017, 23:11

Rozvedení rodičia si Vianoce rozdelia

Dohoda medzi rodičmi o starostlivosti o dieťa je prvoradá a súdy by ju mali rešpektovať.

Český Ústavný súd vyhovel ústavnej sťažnosti otca v prípade starostlivosti o maloletého syna. Vyjadril sa aj k tomu, ako by mal byť úpravený styk s dieťaťom počas vianočných sviatkov. „Predstava, že obdobie od 26. 12. (9.00 hod.) do 28. 12. (18.00 hod.) pokrýva obdobie Vianoc, je iluzórna,“ uviedol. Ak má byť styk druhého rodiča upravený primerane, mal by mať možnosť stráviť s dieťaťom aj Štedrý deň, podobne ako aj matka dieťaťa. Napríklad v nepárnych rokoch od 22. 12. do 26. 12. a v párnych rokoch od 26. 12. do 1. 1. nasledujúceho roku. Režim párneho a nepárneho roku by sa mohol využívať na úpravu styku rodičov s dieťaťom aj v prípade ďalších sviatkov či prázdnin.

Ochrana ústavnosti tak v druhej polovici novembra zrušil napadnuté rozsudky krajského a okresného súdu, ktorými boli porušené práva sťažovateľa. Konkrétne išlo o právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do rodinného života a právo na starostlivosť o deti a ich výchovu, ktoré garantuje česká Listina základných práv a slobôd a právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života podľa čl. 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Dieťa zverili matke
Sťažovateľom je otec maloletého, ktorý navrhoval, aby okresný súd zveril dieťa do striedavej starostlivosti oboch rodičov. Ten ho však zveril do výlučnej starostlivosti matky, pretože dospel k záveru, že táto forma prospieva jeho vývoju. Návrh teda zamietol. Hlavným dôvodom bolo, že rodičia bývajú 180 kilometrov od seba a podľa dohody prebieha pravidelný styk s maloletým. Súd umožnil otcovi stretávať sa s dieťaťom každý párny kalendárny týždeň od piatka – 18.00 hodiny do nedele – 18.00 hodiny a každý párny kalendárny rok od 26. 12. – 9.00 hodiny do 28. 12. – 18.00 hodiny. Zároveň stanovil, že otec si dieťa prevezme aj odovzdá v mieste bydliska matky. Krajský súd rozhodnutie potvrdil.

Otec namieta proti tomu, že maloletý nebol zverený do striedavej starostlivosti a že bol v nedostatočnom rozsahu upravený jeho styk so synom. Tvrdí, že došlo k porušeniu viacerých jeho práv a proti rozsudkom sa tak bránil sťažnosťou na Ústavnom súde, ktorý mu dal za pravdu. Výhrady sa týkali aj porušenia práva na spravodlivý proces. Tie však Ústavný súd neuznal.

Výborný vzťah otca so synom
Podľa otca nebol v konaní pred súdmi vykonaný jediný dôkaz, ktorý by racionálne oslabil jeho úlohu ako rodiča. Myslí si tiež, že nezaznel žiadny argument v prospech matky. Upozornil, že to bola práve ona, kto sa rozhodol odsťahovať a za posledné tri roky päťkrát zmeniť bývanie, čím

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.