Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2017, 00:00

Aktívni politici by sa mali súdu vyhnúť

Nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov stačí, aby bol kandidát navrhnutý na ústavného sudcu. Odborníci v tom vidia problém.

Aktívni politici by sa mali súdu vyhnúť
Zdroj: TASR

Prezident SR vymenoval zvyšných sudcov Ústavného súdu, ktorý je tak kompletný. Tri roky trvajúci spor, na počiatku ktorého bolo presvedčenie Andreja Kisku, že navrhovaní kandidáti nespĺňajú kritériá spojené s touto funkciou, je tak za nami. V roku 2019, keď sa končí mandát ďalším deviatim sudcom, by sme sa tak nemali obávať, že činnosť orgánu, ktorý má chrániť ústavnosť, bude paralyzovaná. Aktuálny spor však otvoril širokú diskusiu nielen o ideálnom osobnostnom a odbornom profile kandidátov na ústavných sudcov, ale aj o zefektívnení fungovania inštitúcie ako takej. Ministerstvo spravodlivosti v tejto súvislosti informovalo, že pripravuje nový zákon o Ústavnom súde SR.

Riziko politizácie
Jednou z kľúčových otázok, ktorými sa bude musieť rezort spravodlivosti zaoberať pri tvorbe návrhu zákona, je zmena mechanizmu výberu kandidátov na ústavných sudcov. V zmysle ústavy aktuálne platí, že sudcov vymenúva prezident na návrh Národnej rady SR. Tá mu dáva k dispozícii dvojnásobný počet kandidátov. Ak je teda potrebné obsadiť štyri miesta, parlament navrhne prezidentovi osem osôb. V tomto smere je ešte dôležitejší zákon o rokovacom poriadku Národnej rady SR, podľa ktorého na to, aby bol kandidát navrhnutý, v zásade stačí nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov. Podľa advokátky Barbory Ficekovej sa tým umožňuje koaličnej väčšine „vylúčiť opozíciu z výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu, čo je pri exponovanom politickom boji zdrojom napätia a konfliktov.“

Ficeková vidí problém aj v tom, že personálne otázky vo vzťahu k obsadeniu Ústavného súdu, sú v súčasnosti fakticky v kompetencii parlamentu. Má ísť pritom o nezávislý súdny orgán. Vzniká tak riziko politického ovládnutia inštitúcie.

Politici by mali byť vylúčení
Diskutabilný je aj fakt, že kandidátom na ústavného sudcu sa môže podľa súčasnej právnej úpravy stať aj člen politickej strany či dokonca vrcholní predstavitelia najsilnejších politických strán. Túto situáciu rieši ústava tak, že vymenovaný sudca Ústavného súdu, ktorý je členom politickej strany alebo hnutia, má povinnosť vzdať sa členstva v nich ešte pred zložením sľubu. Otázkou zostáva, či je tento spôsob prerušenia politických väzieb nových sudcov „zo dňa na deň“ postačujúci na to, aby nevyvolal pochybnosti o ich nezávislosti. Podľa sudkyne Najvyššieho súdu SR a hovorkyne sudcovskej nezávislej iniciatívy „Za otvorenú justíciu“ Eleny Berthotyovej by aktívni politici mali byť vylúčení z kandidatúry na ústavných sudcov.

Zvýšenie kvóra
Možností, ako zlepšiť aktuálny systém výberu ústavných sudcov, je niekoľko. Do úvahy prichádza aj zvýšenie ich počtu na pätnásť. S tým počíta tiež jeden z modelov, o ktorých hovorí sudkyňa Elena Berthotyová. V tejto situácii by piatich sudcov volil parlament, piatich Súdna rada a päť z nich by menoval prezident republiky. „Takýto model do budúcna nevylučujem, ale je skôr vhodný do dobrého počasia, a to v justícii ešte nenastalo,“ myslí si Berthotyová. Upozorňuje pritom, že v tomto prípade by bolo potrebné otvoriť ústavu a tiež počkať na dozretie Súdnej rady, ktorá by podľa jej názoru nebola v súčasnom zložení schopná zvoliť za sudcov rešpektované autority.
Jednou z alternatív je aj súčasný model, ktorý by však musel prejsť výraznými zmenami, k čomu sa prikláňa aj Berthotyová. Tie by sa týkali zvýšenia kvóra v parlamente pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov na dve tretiny alebo tri pätiny. Ak by Národná rada nebola schopná zvoliť kandidátov takouto väčšinou, bolo by možné ju rozpustiť.

Súčasné kritériá nepostačujú
Nájdenie správneho procesného mechanizmu voľby kandidátov však nie je jediným problémom, ktorým sa bude musieť ministerstvo spravodlivosti pri príprave zákona zaoberať. Kľúčovou otázkou tiež je, kto by vlastne mal byť ústavným sudcom. Ústava nám dnes hovorí, že za sudcu Ústavného súdu môže byť vymenovaný občan SR, ktorý je voliteľný do parlamentu, dosiahol vek štyridsať rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a je najmenej pätnásť rokov činný v právnickom povolaní. Takto formulované kritériá však nemôžu byť postačujúce. Ústavnými sudcami musia byť ľudia s vysokým morálnym charakterom, ktorí zároveň spĺňajú podmienky pre výkon vysokých súdnych funkcií alebo sú uznávanými právnikmi. Podľa advokátky Ficekovej by bolo ideálne, keby bol Ústavný súd zložený vo vyváženom pomere „zo zástupcov pochádzajúcich z akademického prostredia, justičného prostredia a z prostredia iných právnických povolaní, napríklad z radov advokátov.“

Verejné vypočúvanie kandidátov
Sudkyňa Berthotyová je presvedčená, že „rešpekt k Ústavnému súdu sa dá dosiahnuť len cez rešpekt k ústavným sudcom.“ Pri ich výbere by preto mali byť nastavené prísne kritériá. Navrhuje napríklad vytvoriť osobitný poradný výbor, ktorý by dôkladne posudzoval a vypočúval kandidátov. Jeho stanovisko by mal parlament rešpektovať. Proces vypočúvania by mal byť verejný, pričom výbor by ich nemal skúšať z práva, ale mal by overiť ich odbornú kredibilitu, mal by skúmať vlastnosti uchádzača. „Ak sa nám podarí zvoliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu, ktorí takýmto testom kritérií spoľahlivo prejdú, verím, že na Slovensku sa stane Ústavný súd rešpektovanou autoritou,“ uviedla Berthotyová.

Podľa adv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.