Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2017, 00:00

Opozícia vidí v zrýchlenom konaní o zákonoch problém

Poslanci hlasovali tento rok o siedmich zákonoch v skrátenom režime.

Veronika Remišová
Zdroj: TASR/M. Svítok

O platoch niektorých ústavných činiteľov mohli poslanci aj ministri diskutovať najmenej rok. To sa nestalo a riešenie, s ktorým by sa stotožnili všetci, sa nenašlo ani tento rok. Koaliční lídri tak namiesto hroziaceho rozmrazenia platov uprednostnili začiatkom novembra ich ponechanie na minuloročnej výške. A celý proces sa mal udiať v skrátenom režime. Dovedna išlo tento rok o siedmy pokus vládnej koalície prerokovať nejaký návrh zákona v zrýchlenom konaní.

Tento nástroj je povolené použiť len v troch prípadoch – ak hrozia značné hospodárske škody, ak sú ohrozené základné ľudské práva a slobody alebo bezpečnosť štátu. Parlament ho môže schváliť len na návrh vlády. Jednotliví členovia kabinetu najčastejšie argumentujú práve hroziacimi značnými hospodárskymi škodami. V prípade, že by sa mzdy ústavných činiteľov rozmrazili, pre štát by to znamenalo nárast výdavkov asi o štyri milióny eur.

Z

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.