Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2006, 00:00

Harabina to ťahá na Ústavný súd

Minister spravodlivosti Štefan Harabin, nominovaný do funkcie ĽS-HZDS, je kandidátom na sudcu Ústavného súdu. Pre októbrovú tajnú voľbu v parlamente ho navrhol predseda poslaneckého klubu ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Harabin by považoval pôsobenie na Ústavnom súde za vrchol svojej sudcovskej kariéry. "Prevažná väčšina sudcov, ku ktorým sa aj ja radím, považuje za vrchol svojej kariéry pôsobenie na Ústavnom súde."
O funkciu sudcu Ústavného súdu sa uchádza 31 kandidátov. Medzi kandidátmi sú tiež piati ústavní sudcovia, ktorým v blízkej budúcnosti vyprší funkčné obdobie. Ide o Juraja Babjaka, Eduarda Báránya, Alexandra Bröstla, Ľudmilu Gajdošíkovú a Lajosa Mészárosa. O hlasy poslancov sa budú tiež uchádzať poradca Ústavného súdu Ladislav Orosz. Univerzita Komenského v Bratislave navrhla bývalého poslanca NR SR za HZDS, obhajcu exriaditeľa SIS Ivana Lexu a vysokoškolského učiteľa Jána Cupera. Slovenská advokátska komora nominovala Jána Drgonca, ktorý už v minulosti na Ústavnom súde pôsobil. O funkciu sudcu sa uchádzajú aj bývalý zástupca Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Peter Kresák či sudcovia Najvyššieho súdu Peter Brňák, Milan Ľalík a Sergej Kohut.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.