Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2021, 15:07

Fico: Prezidentka a koalícia oklamali občanov, keď nechcú referendum

Koalícia sa mala podľa jeho slov dohodnúť, že nepredloží zmenu Ústavy Slovenskej republiky tak, aby umožnila konanie referenda o skrátení volebného obdobia.

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico si myslí, že prezidentka Zuzana Čaputová i predstavitelia vládnej koalície oklamali občanov tým, že neplánujú umožniť referendum, ktoré by viedlo k predčasným parlamentným voľbám. Koalícia sa mala podľa jeho slov dohodnúť, že nepredloží zmenu Ústavy Slovenskej republiky tak, aby umožnila konanie referenda o skrátení volebného obdobia.

"Najskôr to bola prezidentka, ktorá odignorovala 600-tisíc ľudí, ktorí žiadali referendum o predčasných voľbách. Potom to boli predstavitelia vládnej koalície, ktorí jednoznačne vyhlasovali, že referendum je najsprávnejší prístup k riešeniu vecí," povedal Fico na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že koalícia bola pripravená zmeniť ústavu, aby mohlo byť referendum o predčasných voľbách.

Predstavitelia vládnej koalície podľa neho nemienia zmeniť ústavu. Smer-SD sa pýta prezidentky, čo chce s touto situáciou robiť, keďže odporučila parlamentu novelizovať ústavu.

​Prezidentka by si mala podľa Fica zavolať lídrov koalície, aby sa porozprávali, ako chcú tento stav riešiť. Smer-SD chce podľa jeho slov iniciovať referendum, riešiť to chcú po Vianociach. Fico zároveň informoval, že vo štvrtok večer plánuje Smer-SD protest formou tzv. autosprievodu, detaily ešte strana predstaví.

Smer-SD zároveň v parlamente nepodporí návrh reformy nemocníc ani štátny rozpočet na budúci rok. "Pokiaľ ide o rozpočet, jednoznačne budeme hlasovať proti," konštatoval Fico. Dodal, že podľa neho ide nereálny súhrn "Matovičových čísel".

Prezidentka sa v prípade petície za referendum, ktoré iniciovala opozícia, obrátila na Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý následne v júli rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je protiústavná.

Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by národná rada rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie. Označila to za jedno z možných riešení po rozhodnutí ústavného súdu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.