Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2021, 09:40 Aktualizované dňa 10.12.2021 o 17:05

Čaputová definitívne odklepla peniaze pre seniorov za očkovanie. Vyjadrila však výhradu

Prezidentka žiada o prehodnotenie systému odmeňovania, keďže podľa nej cez neho istá časť seniorov prepadáva.

Štát bude k očkovaniu proti koronavírusu finančne motivovať seniorov vo veku nad 60 rokov. Konkrétne sumami 300 alebo 200 eur v hotovosti. Vo štvrtok o tom rozhodol parlament, poslanci návrh ministra financií Igora Matoviča schválili 97 hlasmi. V piatok zákon podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová, čím definitívne spečatila jeho prijatie.

​Čaputová však vyjadrila aj výhradu. "Upozorňuje, že pri rýchlosti legislatívneho procesu bol systém odmeňovania za očkovanie nastavený tak, že cez neho prepadáva, nie svojou vinou, časť seniorov. Z toho dôvodu prezidentka predpokladá, že dôjde k prehodnoteniu tak, aby bolo odmeňovanie za očkovanie spravodlivejšie," stojí v správe z prezidentskej kancelárie.

Pôvodne Matovič ako hraničný termín pre vznik nároku na financie avizoval 24. december. Dovtedy malo byť potrebné absolvovať očkovanie, prípadne sa naň aspoň zaregistrovať. Avšak schválený návrh ho posúva o týždeň na 31. december.

Zdroj: NR SR

​Finančný príspevok 300 eur bude poskytnutý automaticky seniorom nad 60 rokov, ktorí absolvovali očkovanie posilňujúcou dávkou vakcíny. Nárok budú mať aj tí, ktorí sa do konca tohto roka na tretiu dávku zaregistrujú a absolvujú očkovanie do 15. januára budúceho roka.

Príspevok 200 eur by mal byť poskytnutý seniorom, ktorí absolvovali očkovanie druhou dávkou od 30. júna tohto roka alebo sa do konca roka na druhú dávku registrovali a budú zaočkovaní do 15. januára 2022.

Rovnaký obnos prináleží aj seniorom, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou od 25. novembra, alebo sa registrovali do konca tohto roka a absolvujú očkovanie do 15. januára 2022.

Pri jednodávkovej vakcíne by malo platiť, že ak sa dal senior zaočkovať do 31. decembra tohto roka a do 1. marca 2022 absolvuje očkovanie posilňujúcou dávkou, mal by získať príspevok vo výške 200 eur.

​Finančný príspevok sa týka seniorov, ktorí absolvovali očkovanie na Slovensku. Na poskytnutie finančnej pomoci by sa mali používať údaje z databázy zaočkovaných osôb, ktorú vedie Národné centrum zdravotníckych informácií. Vyplácaný by mal byť formou poštových poukážok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.