Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2021, 13:20 Aktualizované dňa 07.12.2021 o 16:12

Zmeny v opatreniach: V piatok sa otvoria obchody pre očkovaných, školy sa od pondelka zatvárajú

  • Otvorené zostanú len prvý stupeň základných škôl a materské školy.
  • Zákaz vychádzania a núdzový stav budú naďalej platiť.
Zmeny v opatreniach: V piatok sa otvoria obchody pre očkovaných, školy sa od pondelka zatvárajú
Zdroj: AP/TASR

Vládna koalícia sa dohodla na forme lockdownu, ktorý bude fungovať po skončení súčasných opatrení. Ako uviedol premiér Eduard Heger, rokovania boli náročné a nové pravidlá majú podporu celého štvorlístka.

"Sme veľmi radi, že sa nám podarilo presadiť to, aby sa pravidlá uvoľňovali pre zaočkovaných," povedala Veronika Remišová. 

Základné pravidlá:

  • Núdzový stav a zákaz vychádzania budú naďalej platiť
  • 2. stupeň ZŠ a stredné školy prejdú od pondelka 13. decembra na dištančné vzdelávanie
  • Neesenciálne obchody sa otvoria od 10. decembra v režime OP (očkovaní, prekonaní), rovnako aj kostoly
  • MHD a vlaky budú od 10. decembra v režime OTP
  • Lyžiarske vleky sa v režime OP otvoria od 11. decembra
  • Hotely a hotelové reštaurácie pre hotelových hostí sa otvoria 25. decembra a budú v režime OP, zároveň bude vyžadovaný test (PCR nie starší ako 72 hodín, antigén 48)
  • Testy pre deti do 12 rokov sa rušia (preberú status rodiča)

Takto nastavené opatrenia budú platiť do 9. januára 2022. Čo bude po tomto dátume, bude záležať od pandemickej situácie. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že aj následne sa budú zvýhodňovať zaočkovaní. 

Cieľom je zvýšiť zaočkovanosť

Predstavitelia koalície sa zhodli, že cieľom je čo najviac zvýšiť zaočkovanosť. Veronika Remišová tvrdí, že ak tieto opatrenia nepomôžu, budú žiadať povinné očkovanie aspoň pre ľudí nad 60 rokov. 

Anna Zemanová za SaS povedala, že pri školách spravili ústupok, aby sa mohli otvoriť všetky obchody. Verí, že po zimných prázdninách sa žiaci budú môcť vrátiť do lavíc aspoň v tých školách, kde je vysoká zaočkovanosť.

Súčasťou opatrení je aj dohoda na motivačnom balíku pre seniorov. Miesto pôvodne avizovaných 500 eurových poukážok sa koalícia dohodla na odmene 300 eur v hotovosti. 

Heger vyzval ľudí, aby počas tohto obdobia opatrenia dodržiavali. "Len my rozhodneme, ako to bude vyzerať po tomto dátume tým, ako sa budeme správať a či sa budeme očkovať," povedal Heger.

Lengvarský dostane ručnú brzdu

Ak sa však situácia výrazne zhorší, tak bude mať minister Lengvarský právo zasiahnuť a všetky výnimky a uvoľnenia okamžite zrušiť. Koalícia sa dohodla na tom, že to bude rešpektovať.

Kritériom na zatiahnutie ručnej brzdy by mal byť počet hospitalizovaných. To, aká úroveň bude stanovená za hraničnú, má oznámiť Lengvarský v stredu po rokovaní vlády.

Uvoľnenie a otváranie by sa zatiaľ malo týkať len obchodov. Služby by sa mali uvoľniť neskôr, zrejme od Vianoc spolu s cestovným ruchom. 

Avizované zmeny sa však zatiaľ nedotknú reštauračných zariadení či hromadných podujatí. Červenú má naďalej aj kultúra.

Konkrétne detaily toho, ktorých prevádzok sa majú avizované zmeny dotknúť bude jasné po zajtrajšom rokovaní vlády.

Premiér následne na Facebooku oznámil, že zmeny sa dotknú aj MHD. Tá bude od piatku v režime OTP a kostoly budú v režime OP. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.