Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2021, 13:50 Aktualizované dňa 06.12.2021 o 15:03

Lengvarský chce pred Vianocami zvýhodniť očkovaných. Predstavil tri fázy uvoľňovania opatrení

S týmto návrhom ide minister zdravotníctva na dnešné rokovanie koaličnej rady.

Opatrenia by mali v najbližšom období prejsť tromi fázami. Na tlačovej konferencii ich predstavil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. S týmto návrhom ide minister na dnešné rokovanie koaličnej rady.

Prvá fáza má trvať do 16. decembra a bude pokračovaním súčasne platného lockdownu. Majú sa však sprísniť kontroly zákazu vychádzania a diaľkovými autobusovými a vlakovými linkami budú môcť cestovať len zaočkovaní, ľudia po prekonaní covidu alebo otestovaní.

Druhá fáza potrvá do Vianoc. Otvoria sa v nej všetky obchody, ktoré budú môcť vpustiť len ľudí zaočkovaných alebo po prekonaní covidu, musia dodržať pravidlo jedna osoba na 15 metrov štvorcových. V rovnakom režime budú môcť byť otvrorené prevádzky starostlivosti o ľudské telo. Bohoslužby v režime očkovaní a prekonaní budú povolené pre maximálne 30 ľudí, pričom bude môcť byť najviac jedna osoba na 25 metrov štvorcových.

Esenciálne prevádzky zostanú prístupné pre všetkých a ich otváracia doba sa predĺži o dve hodiny do 22.00, z tejto kategórie však vypadnú obuv a domáce potreby.

Tretia fáza bude v platnosti od 25. decembra do 9. januára. Pre zaočkovaných a ľudí, ktorí prekonali covidu, sa otvoria hotely. Návštevníkom dajú k dispozícii 75 percent kapacít a budú od hostí vyžadovať test (PCR nie starší ako 72 hodín, antigén 48). Reštaurácie v hoteloch budú mať povolený len výdaj cez okienko alebo donášku jedla na izbu, spoločenské miestnosti ubytovacích zariadení budú musieť zostať zatvorené.

​Esenciálne prevádzky zostanú prístupné pre všetkých a ich otváracia doba zostane do 22.00, naďalej budú z tejto kategórie vyňaté obuv a domáce potreby. Opäť sa však zatvoria neesenciálne obchody aj prevádzky starostlivosti o ľudské telo.

Bohoslužby budú fungovať rovnako ako v druhej fáze. V režime očkovaní a prekonaní budú môcť byť otvorené vleky a otvorené lanovky, tiež fitnesscentrá, ktoré okrem toho musia dodržať pravidlo maximálne jedna osoba na 25 metrov štvorcových alebo šesť ľudí celkovo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.