Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2021, 20:16

Dosť bolo populizmu, odkazuje OĽaNO strane SaS. Hnutie liberálom vyčíta nezodpovedné správanie

Poslankyňa hnutia OĽaNO Eva Horváthová uviedla, že minister školstva Branislav Gröhling by mal spojiť svoje sily s hygienikmi.

Dosť bolo populizmu, odkazuje OĽaNO strane SaS. Hnutie liberálom vyčíta nezodpovedné správanie
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

OĽANO víta stanovisko konzília odborníkov k zatváraniu škôl regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Zároveň odsúdilo správanie strany SaS, ktoré koaličný partner nazval "nezodpovedným". Hovorí preto o populizme liberálov.

"Konzílium a regionálni hygienici sú kvalifikovaní na to, aby posudzovali stav epidémie, navrhovali širšie opatrenia a bezodkladne sami prijímali tie operatívne. Stav v nemocniciach sa už vymkol z rúk a hrozí ešte zúfalejšia situácia. Každá infikovaná časť triedy generuje aj ďalšie pozitívne prípady v okolí detí, ktoré sa stávajú superšíriteľmi koronavírusu," uviedla členka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Eva Horváthová (OĽANO).

Doplnila, že minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) by mal miesto "tvrdošijného postoja" spojiť sily s verejnými zdravotníkmi a regionálnymi hygienikmi.

Zdravie na prvom mieste

Doplnila, že na nemocničných lôžkach končia nielen učitelia či rodičia a ďalší dospelí, ale niekedy aj samotné deti. Tvrdí, že ide aj o ich zdravie. Zmeškané vzdelávanie sa dá podľa poslankyne do istej miery dohnať, zničené zdravie však nie.

Predseda Výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) vyzýva SaS, aby prestala bojovať s expertmi. V aktuálnej situácii to považuje nielen za nezodpovedné, ale aj mimoriadne nebezpečné.

"Videli sme pred rokom, kam tento populizmus viedol. Neúctivé označovanie porád s odborníkmi za tliachanie a chronické napádanie prijímaných opatrení viedlo k zneisteniu verejnosti a oslabeniu celého vládneho úsilia," uviedol.

Dosť bolo populizmu

Dodal, že napriek jasným upozorneniam o ohniskách výskytu nového koronavírusu v školách strana SaS pred týždňom vetovala ich dočasné uzatvorenie.

"Stačilo populizmu, treba počúvať hlas rozumu a uprednostniť verejný záujem pred percentami v prieskumoch," uzavrel.

SaS uviedla, že na slová koaličného partnera nebude reagovať. Minister školstva vo štvrtok povedal, že posledné rozhodnutia regionálnych úradov v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili.

Tvrdí, že ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.