Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2021, 19:17

Volebné moratórium sa skráti. Prieskumy budú môcť byť zverejnené aj tri dni pred voľbami

Poslanci tiež schválili objektívnu zodpovednosť politických strán či koalícií za vedenie volebnej kampane svojich kandidátov.

Volebné moratórium sa skráti. Prieskumy budú môcť byť zverejnené aj tri dni pred voľbami
Zdroj: TASR

Predvolebné prieskumy sa budú môcť zverejňovať aj tri dni pred voľbami. Skrátenie takzvaného volebného moratória na 48 hodín pred dňom hlasovania vyplýva z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady.

V zákone sa upraví i paragraf, týkajúci sa prekážky práva voliť, po novom ustanovuje, že "prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak".

Orgány verejného zdravotníctva budú povinné na účely vyznačenia prekážky práva voliť oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému sa zákonom ustanovilo obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.

Zmena podľa rezortu vnútra reaguje i na podmienky, ktoré nastanú v roku 2022 pri spojení termínu volieb do orgánov samosprávnych krajov i miest a obcí i na poznatky z praxe.

Volebné komisie

Zavedie sa tiež nárok na odmenu pre členov každej volebnej komisie. Všetky volebné komisie vrátane okrskových budú musieť zasielať zápisnicu o výsledku volieb elektronicky a písomné vyhotovenie podpísané členmi volebnej komisie doručiť obci, respektíve úradu samosprávneho kraja v určenej lehote až po voľbách.

Obce budú povinné vo všetkých volebných miestnostiach zabezpečiť internetové pripojenie. V dvoch najväčších slovenských mestách, Bratislave a Košiciach, sa má zvýšiť minimálny počet členov okrskových volebných komisií na sedem.

Pre obce, v ktorých žije zákonom stanovený minimálny podiel príslušníkov národnostnej menšiny, plynie povinnosť zverejniť informáciu o vytvorení volebných okrskov a určení volebných miestností aj v menšinovom jazyku.

Kontrola transparentnosti vedenia volebnej kampane prejde z dôvodu hospodárnosti a zvýšenia efektívnosti z ministerstva vnútra na okresné úrady.

Objektívna zodpovednosť

Politické strany či koalície politických strán a hnutí budú po novom niesť objektívnu zodpovednosť za vedenie volebnej kampane svojich kandidátov.

Politické strany zároveň budú môcť v prípade volieb do orgánov samosprávnych krajov a miest a obcí, ktoré sa budú konať v jeden deň, vynaložiť na volebnú kampaň najviac 1,5 milióna eur.

Ak sa nebudú konať v rovnaký deň a rovnakom čase, limit má byť 750-tisíc eur. Okrem toho budú banky povinné zriadiť tzv. transparentný účet, ak o to kandidujúci subjekt, ktorý má takúto povinnosť, požiada. Ministerstvo vnútra bude mať tiež možnosť identifikovať darcu finančných prostriedkov.

Zmeny majú platiť od začiatku roka 2022. Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh z dielne Ondreja Dostála (SaS). V zákone sa tak zmení pojem "kandidát bez politickej príslušnosti" na "nezávislý kandidát". Táto zmena má nadobudnúť účinnosť od apríla 2022.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.