Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Pred dvoma týždňami ste hovorili, že ste na vrchole svojich reprofilizačných kapacít. Aký je stav teraz?

Vrchol sme prekročili a posunuli ďalej. Posunuli sme sa na vrchol reprofilizácie 150 lôžok. Utorok sme mali 140 pacientov a v stredu ráno to kleslo na 138. Takže vrchol sme proste prekročili. Čiže strop sme síce pre tretiu vlnu stanovili na 123, podľa našich možností, ale museli sme hľadať vnútorné rezervy, aby sme sa posunuli ďalej a poskytli zdravotnú starostlivosť pacientom, ktorí ju potrebujú.

Máte teda viac pacientov, ako ste mali v druhej vlne?

Áno, naše maximum z druhej vlny bolo 126 pacientov a ako hovorím, v pondelok ráno sme dosiahli 146 pacientov.

Keď ste hovorili o tom, čo ste predpokladali a aký bude maximálny nápor na lôžka pre martinskú nemocnicu a teraz vidíme, o koľko ste to prekročili, tak ako je možné na toto ešte nájsť kapacity? Akým spôsobom sa reprofilizuje nad rámec?

V postate je vždy reprofilizácia na úkor nejakých diagnóz, iných oddelení a nejakých iných pacientov z bielej medicíny. To si musí uvedomiť každý človek, že my nesedíme celý rok na pľúcnom a nečakáme, kedy príde covid. Poskytujeme v rámci pľúcnej kliniky starostlivosť na 46 lôžkach pre bežných pľúcnych pacientov. A v čase covidu títo pacienti ležia alebo neležia – čakajú na našu starostlivosť. A ten počet lôžok 159 sme dosiahli vďaka tomu, že sme reprofilizovali internú gastroenterologickú a dermatovenerologickú kliniku. A navyše tým počtom, čo sme mali naplánované, tak máme zavretú urologickú kliniku, máme reprofilizovanú časť ortopedickej kliniky, časť chirurgie. A kompletne celú pľúcnu a infektologickú kliniku. Takže biela medicína je výrazne redukovaná.

Čo sa bude diať ďalej? Dá sa predpokladať, že budete mať viac pacientov aj o niekoľko dní, takže ich budete prevážať do iných nemocníc?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.