Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2005, 00:00

Branná povinnosť zostane, ale iná

Branná povinnosť pre mužov ostane zachovaná aj pri plne profesionálnej armáde a po zrušení základnej vojenskej služby. Upravuje to balík troch návrhov zákonov z dielne rezortu obrany, ktoré včera schválila vláda. Ide o zákon o brannej povinnosti, alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu a novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v krízovom čase. Platiť by mali od 1. januára 2007.

Branná povinnosť pre mužov ostane zachovaná aj po zrušení základnej vojenskej služby. Upravuje to balík troch návrhov zákonov z dielne rezortu obrany, ktoré včera schválila vláda. Ide o zákon o brannej povinnosti, alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu a novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v krízovom čase. Platiť by mali od 1. januára 2007. Branná povinnosť sa bude vzťahovať na mužov vo veku od 19 do 45 rokov, pri dôstojníkoch bude strop 55 rokov. V čase vojny alebo vojnového stavu budú povinní podrobiť sa odvodu a nastúpiť na mimoriadnu službu. Ten, kto to odoprie kvôli výhrade svedomia alebo vierovyznaniu, musí vykonať alternatívnu službu, ktorá nahradí civilnú službu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.