Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2021, 09:40 Aktualizované dňa 01.12.2021 o 15:26

Vláda odobrila 500-eurové poukazy. Matovič sa obáva, že neprejdú parlamentom

Poslanci budú o odmenách pre očkovaných seniorov rokovať v skrátenom konaní.

Vládny kabinet na svojom dnešnom rokovaní schválil návrh ministra financií Igora Matoviča zaviesť 500 eurový poukaz pre seniorov nad 60 rokov ako odmenu za očkovanie proti covidu.

Tento poukaz budú následne môcť využiť v službách na Slovensku. Podľa Matoviča ide o motiváciu k očkovaniu ako aj kompenzácia výpadkov tržieb spôsobeným lockdownom.

Vláda posunula tento návrh do parlamentu. Ten o ňom bude rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Svoj nesúhlas už vopred prezentovala koaličná SaS. Samotný Matovič si myslí, že v parlamente sa proti návrhu postaví aj opozícia a tak neprejde.

Návrh zatiaľ neobsahuje zoznam prevádzok, kde tieto peniaze budú môcť seniori minúť, ani presné technologické riešenie. Vláda tak má dodatočný časový priestor na to, aby návrh pripravila tak, aby neobsahoval vôbec žiadne chyby. Povedal to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády.

Matovič to vníma ako priestor na to, aby sa veľmi podrobne a detailne dohodlo, akým spôsobom bude celý proces s poukážkami fungovať. Cieľom však je, aby každý, kto do konca roka dovŕši 60 rokov, sa zaregistroval na očkovanie do Vianoc.

Podrobnosti sa budú podľa Matovičových slov možno spresňovať aj v parlamente. "Aby sa náhodou nestalo, že nám niekto cez to sito prepadne," poznamenal minister. Seniori, ktorí už sú zaočkovaní treťou dávkou vakcíny, získavajú nárok na poukaz automaticky.

Snahy by nemalo podľa jeho slov zmariť ani nízke tempo očkovania, od ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) má Matovič sľúbené, že dokáže zorganizovať zaočkovanie 50-tisíc dávkami denne.

Dôležité je podľa Matoviča v súčasnosti schváliť zákon, a aby ho následne odobrila prezidentka Zuzana Čaputová svojim podpisom. "Potom my môžeme na tom legitímne začať pracovať," poznamenal minister.

Čo sa týka schválenia zákona v parlamente, Matovič je pesimistický. "Obávam sa, že viac ako život dôchodcu je veto a politikárčenie," uzavrel s tým, že ak poslanci nepodporia jeho zákon, vníma to tak, že im nezáleží na živote dôchodcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.