Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2021, 12:59 Aktualizované dňa 30.11.2021 o 13:54

Padajú vysoké pokuty aj obvinenia. Polícia riešila desiatky tisíc porušení opatrení, hovorí Hamran

Štefan Hamran priblížil, že polícia od januára riešila takmer 70-tisíc priestupkov v súvislosti s porušovaním protipandemických opatrení.

Padajú vysoké pokuty aj obvinenia. Polícia riešila desiatky tisíc porušení opatrení, hovorí Hamran
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran priblížil situáciu súvisiacu s kontrolami dodržiavania protipandemických opatrení.

Podľa neho je polícia zložkou, na ktorej pleciach stojí vynucovanie opatrení. Tvrdí, že iná cesta, ako vymáhanie dodržiavania opatrení neexistuje a väčšina spoločnosti pochopila, že k dispozícii sú len dve možnosti. "Prvou je dodržiavanie opatrení a druhou očkovanie," zdôraznil. 

Desiatky tisíc prípadov

Podľa dočasného šéfa polície bezpečnostné zložky narážajú na úzku skupinu obyvateľov, ktorí sa intenzívne domáhajú svojich práv, ale zabudli pritom na svoje povinnosti. "Covid porazíme len spoločne a policajný zbor sa do tohto boja zapojí. Tam, kde to nepôjde, budeme aplikovať represívne opatrenia," upozornil Hamran.

Zároveň priblížil, že polícia od začiatku roka riešila takmer 70-tisíc protiprávnych konaní, ktoré súviseli s porušovaním pandemických opatrení. Až 50-tisíc z nich pritom bolo riešených v blokovom konaní a ďalších 8 500 napomenutím.

"Približne 2 600 prípadov bolo posunutých regionálnym úradom, ktoré ich budú riešiť v správnom konaní," dodal dočasný policajný prezident a doplnil, že policajti sa mnohé prípady pokúšajú riešiť aj napomenutím. 

Pokuty aj obvinenia

Zároveň informoval aj o niekoľkých konkrétnych prípadoch, s ktorými sa policajti pri svojej práci stretli. Ide napríklad o útok na profesora Pavla Jarčušku z júla tohto roka. V prípade už podľa Hamrana padli obvinenia voči trom osobám.

"Takéto prejavy v demokratickej spoločnosti policajný zbor akceptovať nebude. Ak sa o tom dozvieme, polícia to má stíhať," ozrejmil Hamran. 

Čerstvým príklad je podľa dočasného šéfa policajtov porušovanie protipandemických opatrení zo strany majiteľa jednej zo stravovacích prevádzok. "Prevádzka bola uzatvorená na 30 dní, no po opakovanom neakceptovaní pokynov uložili príslušníci policajného zboru majiteľovi prevádzky pokutu vo výške 5-tisíc eur," uviedol Hamran s tým, že v správnom konaní hrozí majiteľovi pokuta až do výšky 20-tisíc eur. V hre je aj odobratie živnosti. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.