Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2021, 08:22

Rezort práce sa s pokutou za vyše milióna eur oboznamuje. Vinu pripisuje predchádzajúcemu vedeniu

  • Úrad pre verejné obstarávanie udelilo Ministerstvu práce pokutu.
  • Dôvodom je malá zákazka, ktorú vyplatilo v oveľa vyššej sume - 20 miliónov eur. 
Rezort práce sa s pokutou za vyše milióna eur oboznamuje. Vinu pripisuje predchádzajúcemu vedeniu
Zdroj: AP/TASR

Ministerstvo práce sa v súčasnosti oboznamuje s rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o pokute za vyše milión eur.

Tú dostalo preto, lebo zadalo malú zákazku, avšak vyplatilo na nej dve desiatky miliónov eur. Na základe analýzy rezort rozhodne o ďalšom postupe. V reakcii na oznámenie o udelení pokuty to uviedla hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.

Zdôraznila, že rámcová dohoda bola podpísaná za predošlého vedenia ministerstva.

"Podmienky spomínanej rámcovej dohody uzavrelo a podpísalo predchádzajúce vedenie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v júni 2019. S rozhodnutím ÚVO sa momentálne oboznamujeme a na základe analýzy rozhodneme o ďalšom postupe," povedala Rovenská.

​Ako spresnilo ÚVO, išlo o predmet zákazky "Elektronický transakčný systém pre rezort Ministerstva práce".

"Táto rámcová dohoda bola podpísaná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Ministerstvo práce ju totiž neoprávnene uzavrelo na základe menej prísneho postupu, keďže nevypracovalo opis predmetu zákazky úplne a jednoznačne, čo malo za následok stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky pod finančný limit," povedal predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Porovnal, že túto hodnotu stanovilo ministerstvo vo výške 64 900 eur bez DPH, pričom reálne zaplatilo firme, s ktorou rámcovú dohodu podpísalo, viac ako 20 miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.