Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2021, 07:37

Nový sneh môže potrápiť vodičov aj chodcov. Padnúť by malo až 20 centimetrov

  • Meteorológia upozorňujú na nával nového snehu, vznik jazykov aj závejov.
  • Typicky zimné počasie by sa malo vyhnúť Bratislavskému a Košickému kraju.
Nový sneh môže potrápiť vodičov aj chodcov. Padnúť by malo až 20 centimetrov
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Na viacerých miestach Slovenska môže v utorok snežiť, vytvárať sa môžu aj snehové jazyky a záveje. Na horách sa môže výraznejšie rozfúkať.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Nebezpečné popoludnie 

Výstrahy pred snežením sa týkajú takmer všetkých krajov s výnimkou Bratislavského a Košického. V niektorých okresoch môže napadnúť desať až 20 centimetrov nového snehu. Rovnako sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje.

"Výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, dopravu a pohyb osôb," uviedli meteorológovia. Výstrahy pre sneženie platia predbežne od 13-tej do stredy do druhej hodiny ráno. V prípade snehových závejov je to od 15-tej do stredy do deviatej hodiny.

Na horách v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno môže byť výrazne veterno. SHMÚ vydal v týchto lokalitách výstrahy druhého stupňa. V polohách nad 1 800 metrov môže dosiahnuť vietor v nárazoch 135 až 160 kilometrov za hodinu.

Ostrejší vietor aj nepriehľadná hmla 

"Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje zvýšené nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," uviedol SHMÚ. Výstrahy platia predbežne od utorka od 21-vej hodiny do stredy do šiestej hodiny.

Slabší vietor sa môže objaviť na horách aj v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok a Banská Bystrica. V nárazoch tam môže dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia vydali aj výstrahu pred výskytom hmly. V niektorých okresoch Banskobystrického a Košického kraja sa ojedinele očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov.

SHMÚ varuje, že znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výstraha prvého stupňa platí do 10-tej hodiny. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.