Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2021, 15:50 Aktualizované dňa 29.11.2021 o 17:00

Slovensko zavádza povinnú karanténu po návrate z viacerých krajín. Výnimku nemá nikto

Karanténa platí pre všetkých, a to bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia COVID-19.

Cestovanie, letisko, omikron
Zdroj: Reuters

Od stredy (1. 12.) bude po príchode na Slovensko povinná karanténa pre všetky osoby, ktoré sa za posledných 14 dní vrátili z ôsmich afrických krajín, Izraela či Hongkongu.

Karanténa platí pre všetkých, a to bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia COVID-19.

Vyplýva to z novej vyhlášky úradu verejného zdravotníctva o režime na hraniciach, ktorá je reakciou na nový koronavírusový variant omikron. Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie úradu.

"Karanténu je možné absolvovať doma alebo v karanténnom ubytovacom zariadení. Karanténa je povinná aj pre ostatných členov domácnosti bez ohľadu na to, či sú kompletne zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19," povedal Eliáš s tým, že pre tieto osoby nateraz neplatia žiadne výnimky.

Karanténa sa v prípade bezpríznakového priebehu končí bez absolvovania testu dovŕšením 14. dňa po vstupe na územie Slovenska. Karanténu je možné ukončiť aj skôr, potrebné sú však dva negatívne PCR testy, prvý test je možné absolvovať najskôr na prvý deň po príchode a druhý na ôsmy deň po príchode.

Deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku sa nemusia testovať, ich karanténa sa končí zároveň s ostatnými osobami v spoločnej domácnosti. ÚVZ upozorňuje, že tieto lehoty platia len v prípade, ak sa neobjavia žiadne príznaky ochorenia COVID-19. V opačnom prípade rozhoduje o ukončení karantény lekár.

Úrad verejného zdravotníctva zároveň pripomína, že pravidlá sa vzťahujú iba na tie osoby, ktoré prídu na územie Slovenska od 1. decembra. Ak navštívili krajiny južnej Afriky, Izrael, Hongkong alebo Seychely pred účinnosťou vyhlášky, je nutné urýchlene sa prihlásiť na e-mailovú adresu omikron@uvzsr.sk.

Uviesť treba meno, priezvisko, telefónne číslo a okres, v ktorom sa aktuálne zdržiavajú. Kontaktuje ich príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a určí ďalší postup.

Povinná karanténa sa týka ľudí, ktorí sa vrátia z týchto krajín:
Juhoafrickú republiku
Botswanu
Namíbiu
Lesotho
Eswatini
Mozambik
Zimbabwe
Izrael
Hongkong
Seychely

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.