Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2021, 13:20

Školy sme mali zavreté a zničili sme vírus? Nie, reaguje Gröhling na kritiku

Minister školstva Branislav Gröhling opätovne poukázal na čísla, ktoré potvrdzujú, že školy nie sú ohniskami nákazy.

Ak môžem deťom do Vianoc zabezpečiť prezenčnú výučbu na školách, tak idem do toho, vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo. Gröhling zopakoval, že on aj strana SaS sú stále proti zatváraniu škôl kvôli zlej pandemickej situácii.

"Každé jedno dieťa, ktoré sa vzdeláva, budem ochraňovať. Už sme sa im pomstili, že sme boli doma zavretí. Päť mesiacov sme tu mali zavreté školy. Zničili sme vírus, nie?" odkázal minister. Zopakoval, že deti pôjdu do škôl naposledy 17. decembra.  

Gröhling opätovne poukázal na čísla, ktoré potvrdzujú, že školy nie sú ohniskami nákazy. Odmieta preto i argumenty o tom, že ponechanie otvorených škôl ohrozuje bezpečnosť a zdravie zamestnancov škôl.

„Nie každý rodič si vie zabezpečiť starostlivosť o svoje deti, ak by ostali doma. Taktiež si musíme uvedomiť, že ak rodič musí ísť do práce, je absolútne riziko, aby sme deti nechávali u starých rodičov, ktorí sú najohrozenejšou skupinou z pohľadu úmrtí na ochorenie COVID-19,“ dodal minister.

Gröhling doplnil, že v súčasnosti sa dištančne vzdeláva 17 percent žiakov. Od pondelka je prerušené prezenčné vyučovanie v základných umeleckých školách (ZUŠ) a jazykových školách.

Od pondelka je zároveň vo všetkých školách a školských zariadeniach prerušená krúžková činnosť. Rovnako sa nemôžu uskutočniť školské aktivity, ako sú výlety a exkurzie, športové výcviky a školské športové súťaže, pobyty v škole v prírode, kurzy na ochranu života a zdravia, kurzy pohybových aktivít v prírode, saunovanie a dni otvorených dverí.

Otvorené zostali materské, základné i stredné školy, špeciálne školy a špeciálne výchovné zariadenia, ako aj poradne pre individuálnu prácu so žiakom. V školách má podľa inštrukcií rezortu školstva platiť prísny zákaz miešania tried – na telocviku, ale aj pri iných hodinách.

Rovnako musia školy zabezpečiť v čo najväčšej možnej miere oddelené stravovanie v jedálňach - v oddelených časoch, ideálne tak, aby sa každá trieda stravovala samostatne, prípadne skupiny tých istých tried vždy v tom istom čase. Internáty prešli do režimu OTP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.