Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2021, 21:30

Ministerstvo zahraničných vecí vyzýva ľudí, aby necestovali do regiónu južnej Afriky

Dôvodom je novoobjavený variant nového koronavírusu omikron.

Ministerstvo zahraničných vecí vyzýva ľudí, aby necestovali do regiónu južnej Afriky
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky neodporúča Slovákom cestovať do regiónu južnej Afriky. Dôvodom je novoobjavený variant nového koronavírusu omikron. Rezort diplomacie o tom informuje na sociálnej sieti.

Odporúčanie necestovať sa týka Juhoafrickej republiky, Botswany, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambiku a Zimbabwe. "Letecké spojenie z/do regiónu je výrazne obmedzené," pripomína ministerstvo.

Občanom Slovenskej republiky zároveň odporúča využiť službu registrácie pred cestou do zahraničia. V prípade, ak sa Slováci ocitnú v núdzi, rezort diplomacie odporúča kontaktovať pohotovostnú linku Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Pretórii alebo diplomatickej služby ministerstva zahraničných vecí v Bratislave.

Úrad verejného zdravotníctva vyzval ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili potencionálne rizikové krajiny v súvislosti s variantom omikron, aby sa urýchlene nahlásili na e-mailovú adresu omikron@uvzsr.sk. Medzi takéto krajiny zaradil aj Izrael, Hongkong či Seychely.

Svetová zdravotnícka organizácia označila novoobjavený variant omikron, známy aj ako B.1.1.529, za "variant vyvolávajúci znepokojenie". Nie je vylúčené, že môže byť infekčnejší ako v súčasnosti globálne rozšírený variant delta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.