Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2021, 15:40

Slovensko a Maďarsko obmedzujú cesty z juhu Afriky, obávajú sa novej mutácie

Bratislava zastavuje lety zo siedmich štátov na juhu afrického kontinentu.

Slovensko a Maďarsko obmedzujú cesty z juhu Afriky, obávajú sa novej mutácie
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko a Maďarsko obmedzujú kvôli novému variantu koronavírusu nazývanému omikrón cestovanie do niektorých afrických krajín. Bratislava zastavuje lety zo siedmich štátov na juhu afrického kontinentu, informovalo slovenské ministerstvo dopravy a výstavby.

Maďarsko zavedie pre cestovateľov z rovnakých krajín obmedzenia pre vstup do krajiny, uviedla agentúra Reuters, ktorá zatiaľ nešpecifikovala, ako budú reštrikcie vyzerať.

"S ohľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavuje prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky," uviedlo ministerstvo dopravy a výstavby na facebooku. Konkrétne ide o Botswane, Svazijsko, Lesotho, Mozambik, Namíbiu, Juhoafrickú republiku a Zimbabwe.

Zákaz, ktorý má predbežne platiť do 13. decembra, sa podľa neho vzťahuje aj na lety zo Slovenska do týchto krajín.

"Slovenská republika pristúpila k vyhláseniu zákazu na základe odporúčania Európskej komisie aj napriek tomu, že nemá priame pravidelné letecké spojenia s týmito krajinami. Zákaz sa tak bude týkať nepravidelných letov, ako sú obchodné alebo súkromné ​​lety," upresnil rezort a dodal, že naopak nákladnej dopravy, letov na humanitárne účely alebo technických medzipristátí sa obmedzenia netýkajú.

Cestovanie z rovnakých krajín obmedzuje aj Maďarsko. Budapešť uviedla, že sa pripája k opatreniam Európskej únie a svoje opatrenia zverejní počas dňa, informoval Reuters.

​Česká vláda rozhodla o obmedzení pre cesty z ôsmich krajín na juhu afrického kontinentu už v piatok. Všetci Česi vracajúci sa z týchto destinácií musia odo dneška po návrate minimálne na desať dní do izolácie.

Opatrenie sa týka aj cudzincov z krajín Európskej únie. Občania tretích krajín bez oprávnenia na dlhodobý pobyt v Slovenskej republike majú vstup do Česka úplne zakázaný.

Európska komisia v piatok navrhla zastavenie letov z juhu Afriky do Európskej únie kvôli výskytu nového variantu koronavírusu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predtým povedala, že všetky lety z týchto krajín by mali byť zrušené do doby, než bude jasno v tom, aké závažné sú dôsledky mutácie vírusu.

Komisia nemá právomoc zákaz príchodov členským štátom nariadiť, môže ho však odporučiť a dohliadať na jeho koordináciu. Konečné rozhodnutie je na jednotlivých únijných krajinách. Krajiny Európskej únie po rokovaní zdravotných expertov z členských krajín vyjadrili súhlas s dočasným zastavením letov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.