Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2021, 14:00 Aktualizované dňa 26.11.2021 o 16:07

Fico podal kvôli nahrávkam z chaty trestné oznámenie. Tvrdí, že sa bojí o život

V súvislosti so zverejnením nahrávok podal šéf Smeru minulý týždeň trestné oznámenie.

Fico podal kvôli nahrávkam z chaty trestné oznámenie. Tvrdí, že sa bojí o život
Zdroj: facebook.com/Sexistický kix, TASR/Jakub Kotian

Robert Fico na spoločnej tlačovej konferencii s advokátmi Marekom Parom a Pavlom Gašparom hovoril o "štátnom terorizme." Zaň označil nezákonné odposluchy s poľovníckej chaty, kde sa táto trojica stretávala.

Podľa Fica bolo cieľom tejto kauzy nájsť dôkazy o ich trestnoprávnej činnosti a materiály na diskreditáciu. Fico kritizoval aj vyšetrovateľa. "Jeho úlohou bolo zabezpečiť dôkazy proti Ficovi," tvrdí. 

​V súvislosti s tým podal minulý týždeň trestné oznámenie. "Zneužitie právomoci verejného činiteľa, ohýbanie práva – tam snáď nie je trestný čin, ktorý by nebol v katalógu trestných činov,“ povedal. 

Šéf Smeru sa po nezákonnom odpočúvaní obáva o svoj život. "Chodím behať, čo ak ma niekto zastrelí?" povedal na tlačovej konferencii.

Podčiarkol, že posunutím nahrávok médiám došlo k hrubému porušeniu zákona. Aj keby boli zákonné, podľa Fica na nich nie je nič, čo by mohlo viesť k trestnoprávnej zodpovednosti aktérov. Myslí si, že by sa súčasnou situáciou na Slovensku mala zaoberať Európska komisia.

Pripomenul, že Smer-SD sa na ňu nedávno obrátil s podaním a bude ho dopĺňať.

Aktuálnu situáciu na Slovensku označil za éru tmy, keď dochádza k manipulovaniu vyšetrovaní a výpovedí kajúcnikov. Myslí si, že po jej skončení sa nebude posudzovať trestnoprávna zodpovednosť viacerých aktuálne obvinených osôb, ale skupiny "politicky angažovaných" vyšetrovateľov najmä z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), skupiny prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry i skupiny sudcov, ktorá sa mohla dopustiť trestného činu ohýbania práva.

Advokáti Gašpar a Para sa pýtajú, ako majú chrániť svojich klientov, keď sa nahrávajú ich dôverné porady a vyzradila sa ich obhajobná taktika. Podľa Gašpara s vysokou pravdepodobnosťou došlo k zneužitiu právomocí verejného činiteľa. Hovorí o účelovom konaní.

Za neprípustné označil zneužívanie prostriedkov práva na vybavovanie si účtov či na politický boj aj Para. Obráti sa aj na európske inštitúcie. Avizoval, že bude čeliť konaniu pred Slovenskou advokátskou komorou (SAK), ktoré inicioval, a verí, že komora zaujme rázne stanovisko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.