Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2021, 17:13

V nemocniciach zomiera každý štvrtý pacient. Lekári musia obmedzovať operácie

Ľudia, ktorí potrebujú pomoc záchraniek a nemocníc, doma nedostávajú dostatočnú pomoc. 

V nemocniciach zomiera každý štvrtý pacient. Lekári musia obmedzovať operácie
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Profesor Jozef Šuvada z konzília odborníkov upozorňuje, že problémom zdravotníctva nie je len covid a výrazne trpia aj pacienti s inými ochoreniami. Kvôli preťaženiu systému covidovými prípadmi sa nedostáva dostatočnej starostlivosti iným pacientom.

Ľudia, ktorí potrebujú pomoc záchraniek a nemocníc, doma nedostávajú dostatočnú pomoc. 

Tí sa dnes nevedia dostať k adekvátnej starostlivosti. "Mnohí sa nedostanú na lôžka, kde by mohli mať adekvátnu starostlivosť," upozornil. "Väčšina z nich možno neprežije," skonštatoval.

Matej Mišík z IZA podľa Šuvadu s konzíliom zdieľal dáta o úmrtnosti v nemocniciach. Tá sa vyšplhala na 27 percent. "Jeden zo štyroch ľudí, ktorí sú prijatí do nemocníc, dnes zomiera," upozornil. 

Tieto čísla podľa Šuvadu ukazujú, ako zle na tom sme. "Ak sa teraz nezmobilizujeme, vieme, kam to smeruje," varuje. 

V prípade, že lockdown nepomôže a covidová situácia sa nezlepší, tak sa toto môže ešte zhoršiť a umierať budú ľudia, ktorí by za iných okolností mali možnosť dostať adekvátnu zdravotnú starostlivosť. 

"Budeme mať ľudí, ktorí nebudú mať možnosť na záchranu života v krajine, v ktorej by to šlo - kde máme odborníkov, techniku a systém na to, aby to šlo," dodal. 

Mišík doplnil, že už sme sa dostali do situácie, kedy sa museli obmedziť aj kardiovaskulárne operácie. Kritické stavy sa riešia naďalej. "V tejto vlne sa naozaj siahlo na reprofilizáciu špeciálnych ústavov," dodal. Do niektorých už boli prijatí aj covidoví pacienti. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.