Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2021, 13:56

Ústavný právnik: Núdzový stav je jednou z možností, ako štát čelí ohrozeniu bezpečnosti

Núdzový stav predstavuje možnosť obmedzenia základných práv a slobôd a ukladania povinností v širšom rozsahu, ako by to bolo prípustné v čase štandardného režimu.

Ústavný právnik: Núdzový stav je jednou z možností, ako štát čelí ohrozeniu bezpečnosti
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Núdzový stav predstavuje jednu z možností, ako môže štát čeliť ohrozeniu jeho bezpečnosti.

Núdzový stav môže vláda vyhlásiť v prípade, ak bezprostredne hrozí ohrozenie života a zdravia, alebo už došlo k takémuto ohrozeniu, a to aj z dôvodu pandémie. Uviedol to ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Marek Domin.

Čo je núdzový stav

Núdzový stav predstavuje možnosť obmedzenia základných práv a slobôd a ukladania povinností v širšom rozsahu, ako by to bolo prípustné v čase štandardného režimu. Ide napríklad o obmedzenie slobody pohybu a pobytu, obmedzenie uplatňovania práva pokojne sa zhromažďovať či o možnosť uloženia pracovnej povinnosti. 

"Obmedzenie základných práv a slobôd alebo uloženie povinnosti však musí rešpektovať princíp proporcionality. Prípustné je preto len také obmedzenie základných práv, ktoré je nevyhnutné na zvládnutie ohrozenia bezpečnosti štátu, v našom súčasnom prípade napríklad na odvrátenie ešte závažnejšieho ohrozenia života a zdravia obyvateľov z dôvodu pokračujúcej pandémie," vysvetlil Domin.

90 dní

Zároveň pripomenul, že pre vyhlásený núdzový stav môže dôjsť k zásadným zásahom do základných práv a slobôd. "Ústava SR preto zveruje Ústavnému súdu možnosť kontroly, teda posúdenia toho, či bol núdzový stav vyhlásený v súlade s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu, teda či na jeho vyhlásenie boli splnené podmienky," dodal Domin.

Na Slovensku platí od štvrtka na 90 dní núdzový stav. Schválený je aj zákaz vychádzania. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní. Naposledy bol núdzový stav na Slovensku vyhlásený vlani od 1. októbra do 14. mája tohto roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.