Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2021, 13:05 Aktualizované dňa 25.11.2021 o 13:31

Európska agentúra pre lieky schválila vakcínu od Pfizeru pre päť až 11-ročné deti

Liekový úrad posudzoval bezpečnosť a účinnosť očkovacej látky pre túto vekovú skupinu dva mesiace, konečné rozhodnutie musí prijať Európska komisia.

Európska agentúra pre lieky schválila vakcínu od Pfizeru pre päť až 11-ročné deti
Zdroj: Reuters

Európska agentúra pre lieky (EMA) dnes dala odporúčanie pre aplikáciu vakcíny proti chorobe Covid-19 od firiem Pfizer/BioNTech tiež u detí vo veku od päť do 11 rokov.

Liekový úrad posudzoval bezpečnosť a účinnosť očkovacej látky pre túto vekovú skupinu dva mesiace, konečné rozhodnutie musí prijať Európska komisia.

Očkujú sa už deti od 12 rokov

Vakcínou Pfizer/BioNTech sú teraz v krajinách Európskej únie zaočkovaní ľudia od 12 rokov. U mladších detí od piatich rokov už použitie tejto očkovacej látky predtým schválili Spojené štáty alebo Kanada.

Mladšie deti dostanú menšiu dávku účinnej látky – iba desať mikrogramov namiesto 30 mikrogramov. Podobne ako u starších, dostanú dve dávky prostredníctvom injekcie do hornej končatiny v rozmedzí troch týždňov, informovala EMA na svojej webovej stránke.

Hlavná štúdia u detí vo veku päť až 11 rokov ukázala, že imunitná odozva v podobe úrovne protilátok pri desaťmikrogramovej dávke účinnej látky bola porovnateľná s 30-mikrogramovou u osôb vo veku od 16 do 25 rokov.

Účinnosť vakcíny zisťovali u takmer dvetisíc detí od piatich do 11 rokov, ktoré predtým nemali žiadne príznaky ochorenia Covid-19. Týmto deťom podali vakcínu alebo placebo. Z 1 305 detí, ktorým podali vakcínu, dostali covid tri deti. Zo 663-člennej skupiny s placebom dostalo covid 16 detí.

Aké sú vedľajšie účinky?

Medzi vedľajšími účinkami vakcíny sa objavila bolesť v mieste vpichu, únava, bolesti hlavy, začervenanie a opuch v mieste podania injekcie, bolesti svalov a zimnica. Tieto prejavy boli väčšinou mierne až stredne závažné a k zlepšeniu stavu došlo v priebehu niekoľkých dní.

Výbor EMA pre humánnu medicínu prišiel k záveru, že úžitok z podania vakcíny u tejto vekovej skupiny prevažuje nad rizikami, predovšetkým u detí, ktorých zdravotný stav zvyšuje hrozbu ťažkého priebehu covidu.

Výbor teraz pošle svoje odporúčanie Európskej komisii, ktorá v zrýchlenom konaní vydá rozhodnutie platné v celej Európskej únii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.