Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2021, 11:52 Aktualizované dňa 24.11.2021 o 12:02

Konzílium žiada lockdown pre všetkých: Navrhuje zatvorenie škôl a obmedzenie pohybu

Odborníci poukázali na to, že nemocnice kolabujú a nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen pacientom s ochorením Covid-19, ale ani pacientom s inými ochoreniami.

Konzílium odborníkov navrhuje trojtýždňový lockdown pre všetkých na celom Slovensku. Epidemická situácia na Slovensku je podľa nich kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy. Chorobnosť na ochorenie Covid-19 je podľa nich vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie.

Obmedzenie škôl

​Zachovať by sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni základných škôl a v materských školách. 

Navrhujú tiež obmedziť pohyb obyvateľov najmä na cestu do práce v režime OTP pre zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Neočkovaných zamestnancov a tých, ktorí neprekonali Covid-19, treba podľa odborníkov testovať minimálne dvakrát týždenne. Pohyb obyvateľstva by sa mal obmedziť aj o cestu do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život.

Prezenčná výučba by sa podľa nich mala obmedziť na obdobie od 25. novembra do 3. decembra pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl. Zrušiť by sa mali aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Uvoľnenie opatrení

Po zlepšení situácie by sa podľa názoru odborníkov mali uvoľňovať opatrenia hlavne pre zaočkovaných občanov a tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali.

​Poukázali na to, že nemocnice kolabujú a nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen pacientom s ochorením Covid-19, ale ani pacientom s inými ochoreniami.

"Situácia si vyžaduje prijatie a plnenie účinných opatrení s cieľom zlepšiť súčasný stav zdravotnej starostlivosti," uviedli.
Súhlasia tiež s kontrolou navrhovaných opatrení na spomalenie šírenia koronavírusu. Apelujú na ľudí, aby sa dali očkovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.