Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2021, 12:21

SaS Matovičovu reformu zatiaľ nekomentuje. Budú o nej ešte rokovať

Minister financií predstavil svoju daňovo-odvodovú "revolúciu" na štyroch tlačových konferenciách.

Koaličná SaS sa naďalej ešte nechce vyjadrovať k predstavenej daňovo-odvodovej "revolúcii" z dielne vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Liberáli chcú svoj postoj prezentovať najskôr samotnému Matovičovi, až potom sa vyjadria verejne. S ministrom už mali jedno stretnutie minulý piatok, ďalšie rokovanie si dohodli na tento piatok. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

"Stále platí, že náš postoj budeme komunikovať najskôr s ministrom financií a až potom sa vyjadríme verejne," zopakoval Šprlák.

Po minulotýždňovom stretnutí s liberálmi Matovič novinárom povedal, že s nimi prebral zhruba 30 otázok týkajúcich sa jeho reformy. "A môj pocit je taký, že to cítime veľmi podobne," povedal. Viacerí predstavitelia SaS tiež po stretnutí potvrdili, že sa zatiaľ zásadne nestavajú proti žiadnej z častí reformy.

Minister financií predstavil svoju daňovo-odvodovú "revolúciu" na štyroch tlačových konferenciách.

V nedeľu 14. novembra predostrel svoju víziu o novej podpore rodín s deťmi. Táto časť spočíva vo zvyšovaní niektorých rodinných príspevkov pre rodiny s deťmi - prídavku na dieťa, daňového bonusu, príspevku na krúžky a doučovanie a rekreačného bonusu.

Príspevky by sa odvíjali od toho, či ide o pracujúcich alebo nepracujúcich rodičov. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy tvoria 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Následne v pondelok ukázal, ako by sa mohla po novom zdaňovať práca. Navrhol, aby bol celý systém zdaňovania práce založený na dvoch číslach - z hrubej mzdy zamestnanca má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň.

Na utorok si zase nechal zmeny pre podniky. Daň z príjmu pre právnické osoby (DPPO) by sa mohla podľa jeho návrhu znížiť z 21 percent na 19 percent. Podnikatelia by zároveň mohli mať flexibilné odpisy majetku na produktívne investície či možnosť tzv. skupinového zdaňovania.

Tento pondelok zase predstavil časť "revolúcie", ktorá sa týkala živnostníkov a reštaurácií. Účtujúce samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mali podľa jeho návrhu platiť o štvrtinu nižšie odvody ako zamestnanci, a to 29 percent. Ako alternatíva voči paušálnym výdavkom by mala fungovať paušálna daň vo výške 29 percent.

DPH pre služby reštaurácií by mala predstavovať desať percent. To posledné však podmieňuje zavedením detského menu, tzv. "eko menu" a povinným servírovaním krčahu vody grátis automaticky ku každému jedlu. Zmeny navrhol aj pri tringeltoch, tie by mali byť po novom súčasťou účtu, a to vo výške deviatich percent z celkovej sumy účtu bez DPH.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.