Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2021, 13:53 Aktualizované dňa 20.11.2021 o 17:26

Reakcie na povinné očkovanie: Opozícia je zásadne proti, Fico je pripravený ísť aj na Ústavný súd

Ľudí podľa Petra Pellegriniho nemôžu hnať do očkovacích centier pod hrozbami a vyhrážkami.

Reakcie na povinné očkovanie: Opozícia je zásadne proti, Fico je pripravený ísť aj na Ústavný súd
Zdroj: facebook.com/Sexistický kix, TASR/Jakub Kotian

Presadzovanie povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 môže zvýšiť napätie v spoločnosti na extrémne nebezpečnú úroveň.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD to uviedla v reakcii na sobotné vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), podľa ktorého by cestou z pandémie mohlo byť povinné očkovanie pre ľudí nad 65 rokov. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Hlas-SD povinné očkovanie odmieta. "Ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami," povedal líder strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini.

Opozičný Smer-SD urobí všetko preto, aby povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 nikdy neprešlo. Predseda strany Robert Fico to uviedol vo videu na sociálnej sieti. 

V prípade zavedenia povinného očkovania by opatrenie Smer-SD napadol na Ústavnom súde SR. Hovorí o nechutnom fašistickom nápade. "Je už za všetkými čiarami protiústavnosti a ani by nefungovalo, pretože krajiny takmer so 100-percentnou zaočkovanosťou majú dnes rovnaké problémy v nemocniciach ako Slovensko, len s tým rozdielom, že skoro všetci hospitalizovaní sú zaočkovaní," tvrdí Fico.

Líder opozičnej strany trvá na tom, že očkovanie musí byť dobrovoľné a právne postavenie zaočkovaného, testovaného a toho, kto COVID-19 prekonal, musí byť rovnaké. Kritizoval tiež opatrenia platné od pondelka 22. novembra. Premiéra vyzval, aby sa začal starať o pacientov od momentu, keď sa dozvedia, že sú pozitívne testovaní.

Podporu však má Pellegrini medzi zástupcami strany OKS. Tí sú členmi klubu koaličnej SaS. "OKS dlhodobo podporuje všetky kroky smerujúce k zvýšeniu zaočkovanosti obyvateľstva a k podpore zodpovedného správania sa ľudí. Zároveň tvrdíme, že ak bude na Slovensku potrebné pristúpiť k povinnému očkovaniu, bude mať takýto krok podporu OKS. Ten čas je podľa nášho názoru už tu,“ uviedol predseda OKS a poslanec Ondrej Dostál. 

Povinné očkovanie obhajuje aj mimoparlamentná strana Spolu, ktorá o tejto potrebe hovorí už dlho. 

Aktuálna pandemická situácia už neumožňuje krajine čakať a váhať, Slovensko musí čo najskôr zaviesť povinné očkovanie pre celú dospelú populáciu. V stanovisku to uviedol riaditeľ komunikačného oddelenia mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Radovan Choleva.

"Povinné očkovanie obyvateľstva už nie je o názore, ale o nevyhnutnosti a zodpovednosti voči očkovaným, neočkovaným, ekonomike, ale aj našim zdravotníkom a zdravotníčkam," reagovala strana. Vládu preto vyzvala, aby bezodkladne zaviedla povinné očkovanie.

"V súčasnosti máme rekordné počty pozitívne testovaných, stúpajúce počty hospitalizovaných a, žiaľ, aj mŕtvych. Okrem toho sa však prestáva vykonávať aj necovidová medicína, zatvárajú sa podniky a čakajú nás ďalšie lockdowny," dodala strana.

Premiér v sobotu uviedol, že o povinnom očkovaní pre seniorov aktuálne diskutuje s právnikmi či s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

Zároveň nevylúčil aj plošné povinné očkovanie na Slovensku. Momentálne vedie diskusie o tom, či by boli tieto kroky v súlade s Ústavou. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.