Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2021, 13:00 Aktualizované dňa 20.11.2021 o 13:14

Heger hovorí o povinnom očkovaní. Zaviesť by ho chcel aspoň pre niektoré skupiny

Jedinou alternatívou k očkovaniu sú podľa premiéra opakujúce sa lockdowny.

Heger hovorí o povinnom očkovaní. Zaviesť by ho chcel aspoň pre niektoré skupiny
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Premiér Eduard Heger je za to, aby sa seniori povinne očkovali. Vyhlásil to v relácii Sobotné dialógy na RTVS.

"Pre mňa by bola ideálna cesta, povinne zaočkovať, či už 65 plus alebo 60 plus, podľa mňa už 50 plus by bol ideálny diapazón,“ povedal premiér s tým, že situáciu v súčasnosti rieši s právnikmi a lekármi.

Očkovanie ako jediná cesta

​Zatiaľ podľa Hegera nie je jasné, či je možnosť povinného očkovania istých skupín obyvateľstva ústavne priechodná. 

Naklonený je zavedeniu povinného očkovania podľa veku, nie podľa profesie. "Vírus si nevyberá podľa profesie, skôr by som preto šiel podľa veku," vysvetlil premiér.

V súvislosti s plošným očkovaním Heger priznal, že na to chýba politická dohoda. Voči povinnosti očkovať sú v súčasnosti niektorí koaliční partneri. 

Premiér však zopakoval, že očkovanie je jediná cesta z pandémie. „Som presvedčený, že dnes niet inej cesty ako vakcíny," pripomenul.

Alternatívou sú opakované lockdowny. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pri tom už minulý týždeň navrhoval trojtýždňový plošný lockdown. Ten môže nastať už čoskoro.

Môže prísť sprísnenie opatrení

Všetko podľa Hegera závisí od vývoja najbližších dní. "Oparenia, ktoré sme tento týždeň prijali, považujem za prísne, ale situáciu sledujeme. Ak sa to bude zhoršovať, budeme musieť ďalej opatrenia opäť sprísňovať. Nevidím zatiaľ reálne uvoľňovanie opatrení pre očkovaných," skonštatoval Heger.

Premiér pripustil zavedenie celoštátneho lockdownu, snahou je ochrániť nemocnice. Sprísnenie opatrení má tiež pomôcť stabilizovať situáciu pred Vianocami.

"Hospitalizácia pacientov s COVID-19 tiež vytláča z nemocníc ostatných pacientov. Je neprípustné, aby zaočkovaní ľudia mali pre nezaočkovaných obmedzenú zdravotnú starostlivosť," uviedol Heger. Pripomenul, že nemocnice plnia najmä neočkovaní pacienti.

Premiér tiež vyzval všeobecných lekárov, aby svojim pacientom vysvetľovali prínos očkovania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.