Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2021, 13:04

Lengvarský: Sme na pokraji humanitárnej katastrofy. Do bodu zlomu chýba už len 250 pacientov

  • Sprísnenie opatrení, ktoré začne platiť od budúceho týždňa, je poslednou šancou na zmenu trendu.
  • Ak nepomôže, bude musieť prísť lockdown pre všetkých.
Lengvarský: Sme na pokraji humanitárnej katastrofy. Do bodu zlomu chýba už len 250 pacientov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Blížime sa k zlomovému bodu, kedy nastane na Slovensku humanitárna kríza. V relácii Braňo Závodský Naživo to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Tento moment nastane, keď v nemocniciach presiahneme 3 200 hospitalizovaných s covidom. "Zastaví sa akákoľvek plánovaná operačná činnosť. Budú sa vykonávať len akútne operácie," popísal Lengvarský.

​Štát sa zároveň pripravuje na to, že v tejto situácii bude nevyhnutné prevážať pacientov do susedných krajín. Lengvarský potvrdil, že Slovensko už dostalo ponuky z Európskej únie, najmä okolitých krajín, na takúto formu pomoci.

Ďalším krokom je lockdown

Ďalšou zmenou, ktorá nastane po prelomení tejto hranice, bude ďalšie sprísnenie opatrení. Lengvarský povedal, že by sme mohli ísť rakúskou cestou, teda lockdownom pre celú populáciu. "Bohužiaľ, na neočkovaných doplatíme všetci," podotkol minister.

Nariadenie o núdzovom stave mal pripravené už v utorok na rokovaní vlády. Zatiaľ sa však nenašla politická vláda to presadiť. 

Minister však obhajoval aj opatrenia platné doposiaľ. Problém vidí v ich dodržiavaní. "Keby ľudia dodržiavali opatrenia, neboli by sme tam, kde dnes sme," povedal. Ďalším problémom je nízka úroveň zaočkovanosti. 

​Situácia je pritom vážna už dnes. Lengvarský potvrdil, že sa v súčasnosti prevážajú pacienti naprieč Slovenskom tak, aby boli lôžka k dispozícii v najzasiahnutejších regiónoch. Tými sú Prešovský, Košický a Žilinský kraj, kde je najnižšia zaočkovanosť. 

Do starostlivosti o covidových pacientov už sa začínajú zapájať aj špecializované pracoviská, ako napríklad onkologický ústav v Košiciach. 

Limit 3 200 pacientov v nemocniciach ako hranicu, kedy nastane humanitárna kríza, vypočítal rezort zdravotníctva z dát, ktoré má k dispozícii, a z toho, ako prudko rastie počet nových prípadov. "Tí, ktorí sú dnes pozitívni, prídu o dva týždne do nemocníc," dodal minister.

Problémom je chýbajúci personál

Lengvarský uviedol, že problémom nie sú ani tak samotné lôžka, skôr personál, ktorý by sa dokázal o pacientov starať. Preto v našich podmienkach neprichádza do úvahy niečo ako poľná nemocnica. Vojenskí lekári, ktorí by tam mali pracovať, totiž už dnes pracujú v nemocniciach. 

Ak by sme aj mali viac lôžok s napojením na kyslík, starostlivosť o takýchto pacientov je náročnejšia a vzhľadom na nedostatok ľudských kapacít by sa o nich nemal kto starať, povedal Lengvarský. Navyše, v niektorých nemocniciach už nie je kam napojiť ďalšie prístroje, pretože rozvody zariadení sú využité na maximum. 

K dnešnému dňu je v súvislosti s covidom v nemocniciach 2 945 pacientov. K dosiahnutiu limitu tak chýba už len 250 hospitalizovaných. Ešte na začiatku novembra bolo tisícku pacientov menej. Pri súčasnom tempe rastu tak môžeme spomínanú hranicu prekročiť veľmi rýchlo, čo potvrdil aj minister.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.