Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2021, 19:17

Rezort financií: S požiadavkou na zvýšenie platov učiteľov sympatizujeme. Gröhling pripomienky nemal

Ministerstvo financií tvrdí, že rezort školstva môže podať návrh na zvýšenie výdavkov rozpočtu.

Branislav Gröhling
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Ministerstvo financií sympatizuje s požiadavkami učiteľov na zvýšenie platov. Tvrdí však, že minister školstva schválil rozpočet na rok 2022 bez akýchkoľvek pripomienok, teda v stave, ktorý so zvýšením platov učiteľov nepočíta.

V reakcii na požiadavku Slovenskej komory učiteľov na zvýšenie platov pedagógov to uviedol tlačový odbor rezortu financií.

Rezort si to môže rozmyslieť

"Ak si svoj postoj ministerstvo školstva medzičasom rozmyslelo, môže postupovať podľa platného uznesenia vlády C.9 zo dňa 14. októbra 2020, ktoré umožňuje predložiť každému ministrovi návrh na zvýšenie výdavkov rozpočtu," uviedol rezort financií s tým, že zároveň musí navrhnúť zdroj financovania novej požiadavky.

Ministerstvo školstva podporuje požiadavku komory na zvýšenie platov pedagógov. Zvýšenie miezd patrí medzi priority rezortu. Po štvrtkovom rokovaní vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

"Keď sme začali riešiť štátny rozpočet, bola to od nás prvá požiadavka, aby sa zvýšili platy učiteľov," povedal šéf rezortu školstva. Ministerstvo navrhuje celoplošne zvýšiť mzdu o päť percent a v rámci individuálneho odmeňovania o šesť percent.

Pedagógovia sú frustrovaní

"Rokovania stále prebiehajú, vieme zvýšiť platy, ak dostaneme viac peňazí z ministerstva financií," skonštatoval minister.

Pedagogickí zamestnanci sú frustrovaní z toho, čo sa deje v odmeňovaní začínajúcich aj dlhoročných učiteľov. Vládne strany pred voľbami 2020 sľubovali zvýšiť mzdy začínajúcich pedagógov na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve, čo sa zatiaľ nestalo.

Tá bola v roku 2020 na úrovni 1133 eur. Začínajúci učiteľ však podľa tabuliek stále zarába 915 eur. Rozdiel v platovej tarife je tak 218 eur. Vo štvrtok to pripomenul prezident SKU Vladimír Crmoman.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.